Prudential przejmie American General za 26,5 mld dol

Paweł Zielewski
12-03-2001, 09:41

LONDYN (Reuters)- Drugie pod względem wielkości towarzystwo ubezpieczeniowe w Wielkiej Brytanii, Prudential poinformowało w poniedziałek, że przejmie American General Corp za 26,5 miliarda dolarów w akcjach.

Dzięki transakcji powstanie szósta pod względem wielkości grupa ubezpieczeniowa na świecie.

Prudential poinformował, że dzięki fuzji znacząco zwiększy swoją obecność na największym światowym rynku ubezpieczeń na życie - w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest obecny także przez swoje spółki Jackson National Life i PPM America.

American General podał, że dzięki fuzji stanie się światowym liderem w dziedzinie świadczenia usług finansowych.

Zgodnie z warunkami umowy, Prudential przejmie 50,5 procent połączonej grupy, której wartość rynkowa w oparciu o łączną kapitalizację obu firm wyniesie 45,3 miliarda dolarów. Grupa będzie zarządzać aktywami o łącznej wartości 336 miliarda dolarów.

Szef Prudential Jonathan Bloomer ocenia, że w pierwszym roku fuzji zysk na akcję zwiększy się o 12 procent.

Zdaniem analityków, jednym z celów transakcji jest pokonanie trudnych warunków na rynku ubezpieczeniowym w Stanach Zjednoczonych.

"Ze strategicznego punktu widzenia transakcja ta jest bardzo rozsądna i wygląda bardzo korzystnie dla American General. Pozwala także Prudential na poszerzenie swojej działalności w USA. Sytuacja na rynku amerykańskim jest trudna" - powiedział Charles Landa, analityk z SG Securities.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prudential przejmie American General za 26,5 mld dol