Prywatyzacja pod dyktando sądów

Magdalena Wierzchowska
03-03-2005, 00:00

Apelacja HDSWP w sprawie Ruchu na dniach trafi do sądu apelacyjnego. Nie ułatwi sprzedaży dystrybutora.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w listopadzie roszczenia Hachette Distribution Services-Wydawcy Prasy (HDSWP), który domagał się, by skarb państwa wydał mu 40 proc. akcji Ruchu. Proces ciągnie się od 1997 r., a jedną z konsekwencji było zablokowanie na kilka lat akcji dystrybutora prasy, co zahamowało jego prywatyzację. Listopadowy wyrok sądu był po myśli resortu skarbu, który zapowiada kontynuację prywatyzacji Ruchu.

Solidarni z HDSWP

Ale HDSWP ani myśli dać za wygraną. Firma złożyła 3 grudnia apelację od wyroku. Za HDSWP stoi Empik Media & Fashion (EM&F), pośrednio posiadający 48,33 proc. udziałów w spółce, który również złożył apelację.

— Poprzez to wyrażamy poparcie dla stanowiska HDSWP, gdyż nie zgadzamy się z wyrokiem sądu pierwszej instancji — mówi Katarzyna Górecka, rzecznik EM&F.

Sprawa utkwiła w sądzie okręgowym, bo HDSWP wnioskował o zwolnienie z kosztów procesu. Ale wkrótce powinno się to zmienić.

— W najbliższym terminie po rozpatrzeniu wniosku HDSWP sąd prześle sprawę do sądu apelacyjnego — mówi Monika Brzozowska z Sądu Okręgowego w Warszawie.

HDSWP domaga się, by sąd uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia albo skarb wydał mu prawie 1,2 mln akcji Ruchu na podstawie umowy przedwstępnej lub — jeżeli sąd uzna, że ta umowa jest nieważna — nakazał MSP zawarcie ważnej umowy i wydanie tych walorów.

Woda w ustach

Nie jest jasne, czy EM&F będzie żądał tymczasowego zabezpieczenia na akcjach Ruchu, co mogłoby doprowadzić do zablokowania lub opóźnienia prywatyzacji Ruchu.

— Nie możemy udzielić odpowiedzi na to pytanie — mówi Katarzyna Górecka.

Wcześniej EM&F deklarował chęć negocjacji z MSP, teraz nie chce się na ten temat wypowiadać. Również resort skarbu nie komentuje tych informacji.

— Czekamy na apelację. Nie będziemy udzielać komentarzy, dopóki jej nie otrzymamy — mówi Magda Nienałtowska z resortu.

Wcześniej resort zapowiadał, że do końca marca zdecyduje o sposobie prywatyzacji Ruchu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prywatyzacja pod dyktando sądów