Przebudowa portfela już przyniosła efekty

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 13-10-2006, 00:00

Dobre wieści dla klientów Bankowy OFE. Fundusz poprawia wyniki i jest szansa, że przestanie być najgorszy.

Wiele wskazuje na to, że Bankowy OFE odzyskuje skuteczność w inwestowaniu powierzonych pieniędzy. Wprawdzie roczna stopa zwrotu plasuje go na ostatnim miejscu ze stratą ponad 9 proc. do lidera, jednak patrząc na półroczną stopę — jest już w środku stawki. Jeszcze lepiej, gdy spojrzy się na wyniki miesięczne — jest na piątym miejscu z minimalną stratą do czwartego.

— Ponieśliśmy duży koszt wprowadzenia zmian w portfelu akcji w pierwszej połowie roku, stąd słabszy wynik roczny — mówi Krzysztof Lutostański, prezes PTE Bankowy.

Gruntowne zmiany

Zmiany dotyczyły polityki inwestycyjnej. Co do zasady duże fundusze inwestują głównie w duże spółki. W przypadku małych funduszy, takich jak Bankowy, częściej kupowane są udziały w mniejszych spółkach.

— Postawienie na małe i średnie spółki może dać bardzo dobre efekty — mówi Piotr Szulec, analityk Xelion. Doradcy Finansowi.

Wiąże się też jednak z większym ryzykiem.

— Skala rozpiętości wyników była znacząca. Podczas gdy indeksy szybowały 30 proc. w górę niektóre spółki w naszym portfelu spadły o 30 proc. Stąd decyzja o przebudowie portfela — informuje Krzysztof Lutostański.

Była to przebudowa gruntowna sięgająca 1/4 portfela, co oznacza wymianę aktywów wartości około 250 mln zł. Nowa strategia zakłada zmniejszanie ryzyka inwestowania i ma przynosić zyski w różnych scenariuszach rozwoju rynku.

Obserwatorzy rynku zwracają też uwagę na zmiany w sztabie zarządzających jako możliwe źródło dobrych wyników.

— Doszło do zmiany w sztabie zarządzających, ale nie miało to związku ze zmianami w portfelu aktywów — twierdzi Krzysztof Lutostański.

Możliwe przejęcia

Kolejny rok w Bankowym upłynie pod hasłem gonienia konkurencji. W trzyletnim rankingu opublikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego stopa zwrotu funduszu jest poniżej średniej ważonej. Cel, do którego dąży każdy fundusz, to wyniki powyżej średniej. Bankowy oczekuje, że dobre wyniki przysporzą nowych klientów — w tym roku otworzył blisko 22 tys. rachunków, a zamknął ponad 11 tys.

Według deklaracji Krzysztofa Lutostańskiego, Bankowy zainteresowany jest przejmowaniem innych funduszy, ale nie chce ujawnić, które OFE ma na celowniku. Nie jest tajemnicą, że po zablokowaniu fuzji z Winterthurem do wzięcia jest OFE Dom. Gdyby doszło do połączenia Bankowego i Domu, byłby to piąty fundusz na rynku pod względem wielkości aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu