Przecena branży półprzewodnikowej osłabiła giełdy w Azji

14-06-2004, 08:35

Na azjatyckich giełdach przeważała w poniedziałek podaż. Inwestorzy znów sprzedawali akcje spółek branży półprzewodnikowej po kolejnym ostrzeżeniu o spadku popytu na chipy w drugiej połowie tego roku. Wzrosły także obawy negatywnych skutków podwyższenia stóp procentowych w Chinach. Giełda w Tokio zakończyła sesję 0,3 proc. spadkiem średniej Nikkei i 0,15 proc. zniżką indeksu Topix.

Analitycy UBS podobnie jak ich koledzy z Deutsche Banku ostrzegli w najnowszym raporcie, że globalny popyt na chipy może słabnąć w związku z oczekiwanym wolniejszym tempem wzrostu gospodarczego. Obniżyli rekomendację branży z ‘przeważaj’ do ‘neutralnie’. Wywołało to zwiększoną podaż akcji producentów chipów, a także spółek zaopatrujących je w maszyny i urządzenia. Na giełdzie w Tokio spadła cena papierów Tokyo Electron, drugiego na świecie producenta sprzętu wykorzystywanego w produkcji układów scalonych. Na giełdzie koreańskiej staniały papiery Samsung Electronics. Na giełdzie tajwańskiej spadł kurs Powerchip Semiconductor, który w pierwszym kwartale wyszedł na pozycję lidera krajowego rynku chipów. Wyraźnie staniały akcje United Microelectronics, drugiego na świecie podwykonawcy chipów.

Zaniepokojenie inwestorów wywołały doniesienia z Chin. Nieoficjalnie mówi się, że stopy procentowe zostaną podwyższone już w lipcu. Dla największych regionalnych partnerów handlowych tego kraju, Korei Południowej i Japonii, może to oznaczać spadek eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Przecena branży półprzewodnikowej osłabiła giełdy w Azji