Przecena odebrała połowę październikowych zysków

Sebastian Gawłowski
20-10-2003, 00:00

Ostatnia sesja tygodnia zakończyła się spadkiem. WIG stracił 0,8 proc., a WIG20 1,3 proc. Inwestorzy pozbywali się akcji głównie w popołudniowej części handlu. Indeks największych spółek, który jeszcze kilka dni temu był blisko tegorocznego szczytu (1742 pkt), w piątek ledwo zdołał utrzymać się powyżej 1600 pkt.

Obroty w piątek były znacznie niższe niż podczas wzrostowych sesji. Jednak jest to nikłe pocieszenie dla posiadaczy akcji, którzy musieli pogodzić się z topniejącymi zyskami. Dwudniowe spadki zabrały już połowę październikowego wzrostu. Ogromna nerwowość na rynku utrudnia ocenę sytuacji. Jednak po gwałtownej przecenie nie będzie wielu chętnych do kupowania akcji.

Po okresie bezkarnego zachowania handlujących, na rynek akcji ze zdwojoną siłą powróciły gospodarcze i polityczne czynniki ryzyka oraz związane z tym dalsze osłabienie złotego na rynku walutowym. Dużą rolę w ostatniej przecenie odegrali również arbitrażyści. Sprzedając koszyki akcji spółek wchodzących w skład WIG20, gracze ci przeceniali indeks zarabiając na nienaturalnie wysokiej różnicy między poziomem WIG20 a kontraktami na ten wskaźnik. O tym, że realizowali swoje zyski, świadczy gwałtowny spadek bazy podczas sesji.

W trakcie handlu mocny był Pekao SA, który brał na siebie ciężar rynku. Popołudniowa wyprzedaż sprowadziła jego kurs pod kreskę. Jednak na zamknięciu „obrońcy rynku” zdołali wyciągnąć go z powrotem na plus. Zwyżkę zanotował też PKN Orlen, który podczas sesji był jednym z najbardziej stabilnych walorów.

Największemu giełdowemu bankowi i koncernowi naftowemu starały się dotrzymać kroku spółki telekomunikacyjne i IT z TP SA i Prokomem na czele. Osłabienie na rynku ich nie ominęło, ale ostatecznie uniknęły dużej przeceny. Wygląda na to, że oferta akcji TP SA należących do Skarbu Państwa zostanie przełożona na przyszły rok, co jest pozytywną wiadomością dla posiadaczy akcji operatora. Perspektywiczną spółką jest Netia. Kurs nadal konsoliduje się powyżej wsparcia na poziomie 4 zł, przygotowując mocny fundament do dalszych wzrostów.

Podaż dominowała przede wszystkim na akcjach sektora bankowego i KGHM. Po silnych październikowych wzrostach kursu akcji producenta miedzi i srebra należy im się korekta. Od początku października kurs walorów kombinatu zyskał ponad 30 proc. Realizacja zysków zabrała już blisko trzecią część zwyżki. Wśród banków pod silnym ostrzałem znalazły się wyśrubowane kursy papierów BPH PBK i BZ WBK. Niespodziewanie, na zamknięciu, pierwszą przecenę w swojej krótkiej karierze na GPW zanotował austriacki bank BA CA. W trakcie sesji nic nie wskazywało, by do tego doszło. Dotychczas notowaniom pierwszego na GPW zagranicznego emitenta sprzyjało coraz silniejsze euro.

Wśród mniejszych spółek znacznym wzrostem wyróżniały się Elektrobudowa i Lentex. Producent wykładzin i włóknin zapowiada poprawę wyników, duże inwestycje i poszukuje chętnych na swoje akcje wśród inwestorów instytucjonalnych.

Zwyżkę odnotował MCI. Internetowy Bankier. pl, spółka portfelowa funduszu, zanotowała pierwszy w historii zysk operacyjny. Zyskiwał również Elektrim, który porozumiał się ze Skarbem Państwa w sprawie przełożenia terminu oddania inwestycji Pątnów II. Zyskał również Instal, który stoi w obliczu wezwania. Osoba fizyczna otrzymała niedawno pozwolenie na przekroczenie progu 75 proc. głosów. Obecnie głównym udziałowcem spółki jest Mostostal Export. Po udanym debiucie w czwartek o wiele słabiej zachowywały się w piątek prawa do akcji Impela. Ich kurs spadł o prawie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przecena odebrała połowę październikowych zysków