Przecena przetoczyła się przez cały świat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-02-2007, 00:00

Przecena dotknęła wczoraj niemal wszystkie rynki akcji — od Azji po Europę. Wskaźniki znalazły się na najniższych poziomach od tygodnia. Otwarcie w Ameryce nie było jednoznaczne, a giganci próbowali odrabiać straty z minionego tygodnia. W Europie i w USA traciły głównie spółki technologiczne. To efekt raportu amerykańskiego wytwórcy mikroprocesorów — Micron Technology. Jeden z potentatów branży przewiduje, że w tym kwartale ceny chipów spadną o kolejne 30-40 proc. Spadały m.in. akcje STMicroelectronics, największego producenta półprzewodników w Europie. Taniały także papiery ASML, dostawcy urządzeń dla producentów chipów.

Po kolejnej przecenie ropy gracze pozbywali się walorów spółek paliwowych. Znaczące spadki odnotowali tacy giganci, jak Total czy Repsol. Rosły za to akcje Vodafone Group, największego na świecie operatora telefonii mobilnej. Przejmie on Hutchison Essar, czwarty telekom w Indiach, za 11 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane