Przeciwciała lamy wspomogą walkę z Covid-19

  • PAP
opublikowano: 09-01-2023, 13:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firma biotechnologiczna ExeVir z Gandawy otrzyma 25 milionów euro z funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na opracowanie terapii przeciwko Covid-19 z wykorzystaniem przeciwciał lamy.

Florian Hiltmair / imageBROKER / Forum

ExeVir, spółka Flamandzkiego Instytutu Biotechnologii (VIB), opracowuje terapię dla pacjentów z Covid opartą na funkcjonowaniu układu odpornościowego lam. Spółka podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę finansowania przedsięwzięcia na kwotę 25 mln euro.

Finansowanie ma pomóc w doprowadzeniu produktu leczniczego do fazy badań klinicznych. ExeVir zamierza wprowadzić produkt na rynek w nadchodzących latach i chce rozszerzyć swoje prace badawcze na inne choroby zakaźne.

„Opracowanie zaawansowanych terapii przeciwko chorobom zakaźnym ma kluczowe znaczenie dla ochrony populacji, a zwłaszcza grup najbardziej narażonych” – stwierdził w komunikacie prasowym wiceprezes EBI Kris Peeters. Jak dodał, wsparcie dla ExeVir to kolejny przykład tego, jak EBI, jako bank UE i pożyczkodawca publiczny, wspiera obiecujące startupy.

ExeVir Bio to firma biotechnologiczna opracowująca terapie oparte na nanociałach, koncentruje się na chorobach zakaźnych. Firma wykorzystuje swoją platformę technologiczną przeciwciał pochodzących z lamy (VHH) do generowania przeciwciał do profilaktyki i leczenia chorób zakaźnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane