Przed decyzją Fed spadnie aktywność inwestorów

Piotr Kuczyński
opublikowano: 06-11-2002, 00:00

Mimo przedwczorajszego złego zachowania indeksów (w końcówce sesji) inwestorzy amerykańscy wczoraj znowu promienieli optymizmem, który doprowadził do przełamania ważnych oporów technicznych. Owszem, lepszy od prognoz indeks aktywności gospodarki w usługach (ISM) nieco pomógł. Jednak największy wpływ miał zapowiadany przez “Wall Street Journal” kontrakt leasingowy Boeinga na 17 mld USD dla sił powietrznych USA. Poza tym giełdy wyraźnie obstawiały wygraną Republikanów we wczorajszych wyborach, chociaż wydaje się, że nawet, jeśli wygrają Demokraci to budżet wojskowy będzie bardzo wysoki. Dlatego wzrastały kursy spółek producentów sprzętu dla wojska.

Dzisiaj decyzję o poziomie stóp poda o 20.15 Fed. Rynek już jest całkowicie pewien, że stopy zostaną obniżone nawet o 50 pkt. I to jest właśnie niebezpieczne na krótką metę. Jak już pisałem są trzy możliwości: brak obniżki, obniżka o 25 pkt. i o 50 pkt. Jak to może wpłynąć na giełdę? Brak obniżki to olbrzymie rozczarowanie i spadek indeksów. Ale... Będzie nadzieja na obniżkę na następnym posiedzeniu, a inwestorzy dojdą do wniosku, że Fed nie widzi tragedii w gospodarce. Dlatego też wzrosty mogą, po korekcie, powrócić. Obniżka o 25 pkt. jest chyba najgorszym rozwiązaniem. Inwestorzy dojdą do wniosku, że Fed potwierdza, iż w gospodarce jest źle. Wynikiem powinien być spadek indeksów i być może koniec wzrostów. Obniżka o 50 pkt. u jednych wywoła euforię (Fed obroni gospodarkę przed recesją), a u innych przerażenie (skoro tak mocno obniżają to znaczy, że zagrożenia są olbrzymie). Wynik dla giełd jest niepewny. Ja uważam, że Fed stóp obniżać nie powinien. Zbliża się wojna z Irakiem – obniżka stóp w tej chwili uniemożliwi działanie w przypadku przedłużania się walk. Warto tez pamiętać o słabnącym dolarze i wpływie na inflację i zadłużenie USA.

Wczoraj odbyły się w Stanach wybory uzupełniające do Kongresu. Nie znam wyników, ale wygrana Republikanów i obniżka stóp o 50 pkt. mogłaby dać dzisiaj ciekawą i pro-wzrostową mieszankę. Z pewnością zapewniłaby wzrosty w Eurolandzie i u nas. Jest jednak jak zwykle małe „ale”. Ponieważ w wielu przypadkach kandydaci do Kongresu mają wyrównane szanse to możliwe jest, że odbędą się ręczne liczenia głosów, sprawy pójdą do sądów, a w niektórych przypadkach mogą odbyć się grudniowe dogrywki. Nie jest wykluczone, że temat wyborów się po prostu rozmyje.

Być może nie tylko wynik posiedzenia FOMC i wybory, ale i wyniki, które poda Cisco po sesji będą miały wpływ na notowania w końcówce tygodnia. Rynek ostatnio mocno reaguje na dobre informacje, a lekceważy złe. Jednak wynik Cisco w tym akurat dniu może bardzo wzmocnić nastroje, które powstaną po decyzji Fed.

Jeśli chodzi o GPW to nie ma nic dziwnego w tym, że wczoraj indeksy spadały po wynikach trzech dużych spółek. Nieco niepokojące jest tylko, że spadały dużo mocniej niż w reszcie Eurolandu – na zakończenie sesji na giełdach europejskich wypracowano zresztą małe zwyżki. Myślę jednak, że po prostu trzeba brać pod uwagę fakt, iż u nas dużo więcej inwestorów (w porównaniu do giełd zagranicznych) posługuje się analizą techniczną a formacje powstałe na indeksach amerykańskich w poniedziałek zapowiadały zakończenie trendu wzrostowego.

Jednak, mimo spadku, przez cała sesję panował spokój, a wykres WIG-20 przypominał linię prostą. Nasz rynek po prostu też czekał tyle, że na niższym poziomie. Zresztą wsparcie między 1062 a 1065 pkt. nie zostało przełamane, a dopóki to się nie stanie nie będzie sygnału sprzedaży. Niepokoi tylko formacja, która powstała na wykresie świecowym WIG-20. Niezwykle przypomina gwiazdę wieczorną zapowiadająca spadki. To jednak ostrzeżenie na później, bo dzisiaj wszystkie giełdy będą po prostu czekały na decyzje FOMC. U nas powinno być podobnie, a indeksy powinny lekko wzrastać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przed decyzją Fed spadnie aktywność inwestorów