Przed strefą euro dwa lata ujemnych stóp (WYKRES DNIA)

Rynek międzybankowy uwzględnia w cenach, że stopy procentowe w strefie euro wyjdą powyżej zera dopiero za dwa lata.

Zobacz więcej

Wynikająca z notowań na rynku międzybankowym przewidywana główna stopa procentowa EBC, stan na dzisiaj (linia zielona) i sprzed trzech miesięcy (linia żółta) Bloomberg

W ciągu najbliższych 12 miesięcy główna stopa procentowa EBC spadnie do  minus 0,08 proc., by powyżej zera wrócić za 24 miesiące, a za 3 lata wciąż wynosić najwyżej 25 punktów bazowych, wynika z konsensusu rynkowego, obliczonego przez Bloomberga. Jeszcze we wrześniu traderzy spodziewali się, że koszt pieniądza w ogóle nie spadnie poniżej zera, a po dwóch latach wzrośnie do 12 punktów bazowych.

Na zakończonym w czwartek posiedzeniu EBC zdecydował o obniżeniu stopy depozytowej do minus 0,3 proc. i wydłużeniu programu skupu aktywów, co jednak nie zaspokoiło oczekiwań wielu inwestorów, doprowadzając do największego od 2009 r. jednodniowego skoku notowań euro. Mimo to powolne wychodzenie gospodarki unii walutowej z kryzysu skłoni jej bank centralny do dalszego łagodzenia polityki w najbliższych kwartałach, uważają inwestorzy i ekonomiści.

- Dalsze cięcie stopy depozytowej byłoby najprawdopodobniej najłatwiejszym kolejnym krokiem dla EBC. Bardziej odważnym posunięciem byłoby zwiększenie comiesięcznych zakupów obligacji. EBC chce zachować do dyspozycji wszystkie opcje – napisali w raporcie Holger Sandte oraz Jan von Gerich, ekonomiści Nordea Markets.


Wynikająca z notowań na rynku międzybankowym przewidywana główna stopa procentowa EBC, stan na dzisiaj (linia zielona) i sprzed trzech miesięcy (linia żółta). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przed strefą euro dwa lata ujemnych stóp (WYKRES DNIA)