Przedsiębiorca w trasie, dieta do kosztów

opublikowano: 09-07-2013, 00:00

Diety na własne podróże służbowe przedsiębiorcy mogą być zaliczone do kosztów prowadzonej działalności tylko w limitowanej wysokości.

Jeżeli usługi świadczone przez podatnika są wykonywane w ramach odbywanych przez niego podróży służbowych, to może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości diet za czas tych wyjazdów — uznał dyrektor Izby Skarbowej (IS) w Łodzi w indywidualnej interpretacji podatkowej (sygn. IPTPB1/415-159/13-4/KO). Jednocześnie przypomniał, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), kosztami podatkowymi, z wyjątkami, są takie, które poniesiono w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Ponadto muszą być one udokumentowane.

O interpretację wystąpił przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną PIT według skali podatkowej. Wykonuje on usługi remontowe, załadunkowe i rozładunkowe na barkach pływających po rzekach i kanałach czterech krajów Unii Europejskiej. W planach miał też świadczyć takie usługi dla armatora holenderskiego.

Podatnik ten wyjeżdża z miejsca zamieszkania, będącego jednocześnie siedzibą działalności gospodarczej, do miejsca, w którym cumuje barka klienta, wykonuje tam zlecone usługi przez kilka tygodni, a następnie wraca do swojego miejsca zamieszkania. W związku z tym pytał, czy za cały okres takiej podróży, od wyjazdu z domu aż do powrotu, przysługuje mu prawo zaliczania do kosztów podatkowych diet przewidzianych w rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługującym pracownikom zatrudnionym w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Przedsiębiorca uważał, że ma takie prawo. Dyrektor łódzkiej izby potwierdził, zaznaczając, że to wynika z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT. Przepis ogranicza wysokość kosztów podróży służbowych zaliczanych do kosztów podatkowych do określonego limitu. Jest nim wartość diet wskazana we wspomnianym rozporządzeniu. W ocenie organu podatkowego wyjazdy związane ze świadczonymi przez wnioskodawcę usługami należy uznać za podróże służbowe, do których odwołuje się wspomniany art. 23 ust. l pkt 52. Dyrektor IS stwierdził, że dyspozycja zawarta w tej regulacji nie ogranicza kręgu objętych nią podmiotów ze względu na rodzaj i miejsce wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego za podróż służbową należy uznać bezpoś

30 zł Tyle wynosi od marca br. dieta za dobę podróży służbowej w kraju (wzrosła o 7 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu