Przedsiębiorcy o obsłudze bankowej

opublikowano: 19-02-2014, 00:00

Sonda

Krzysztof Domarecki

założyciel i przewodniczący rady nadzorczej spółki Selena FM

To jest bardzo dobra strategia. Dziś ze względu na skalę działalności za granicą obsługują nas różne banki. Bardzo się cieszymy z inicjatywy PKO BP, na pewno będziemy zainteresowani ofertą. Wystarczy zacząć od bardzo prostych instrumentów, takich jak: kredytowanie transakcji z podmiotami zagranicznymi, prowadzenie rachunków oddziałów polskich firm, lokalne kredytowanie filii polskich spółek, a w niektórych przypadkach — oczywiście po zbadaniu ryzyka — kredytowanie klientów polskich firm. Działają tak banki amerykańskie, francuskie, niemieckie i chińskie, które często otwierająprzedstawicielstwa na pięć lat przed uruchomieniem ekspansji przez firmy, torując im drogę na te rynki. Dzięki PKO BP zwiększy się obecność polskich firm na zagranicznych rynkach, eksport, a w kolejnych latach jest szansa, że także liczba przejęć realizowanych przez rodzime przedsiębiorstwa. Konsekwencje wprowadzenia strategii będą długofalowe i pozytywne zarówno dla banku, jak i polskich firm. Aby takie działanie przyniosło poważny efekt w skali gospodarki, powinno być 5-10 polskich banków, które pójdą w ślady PKO BP. Dziś niestety większość z nich jest w rękach zagranicznych. Jestem za tym, by pieniądze, które rząd zabrał z OFE, częściowo przeznaczyć na wykupienie polskich banków.

Piotr Nowjalis

dyrektor finansowy i wiceprezes CCC

PKO BP jest jednym z kredytujących nas banków. Z dużym zainteresowaniem będziemy więc obserwować jego ekspansję zagraniczną. Nasza współpraca w kraju układa się dobrze, dlatego jeśli zaoferuje za granicą produkty i usługi, które nas zainteresują, weźmiemy pod uwagę przeniesienie części naszych transakcji, np. dokumentacyjnych (gwarancje). Obecnie banki, które nas kredytują za granicą, należą do międzynarodowych grup. To m.in. Citibank, UniCredit czy Commerzbank. Ze względu na formę działalności (handel) zainteresowani jesteśmy współpracą w ramach operacji dokumentowych, wymiany walut i cash managementu.CCC jest na tyle ważnym klientem, że serwis świadczony jest na wysokim poziomie — zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Marek Góra

dyrektor finansowy Grupy Maspex Wadowice

Z naszego punktu widzenia, czyli firmy działającej na wielu rynkach, narodowość banku nie ma większego znaczenia. Liczy się jakość usług, obecność w krajach, w których działamy, czyli możliwość zapewnienia kompleksowej obsługi. Optymalnym rozwiązaniem jest jeden bank, ale dobrze może również funkcjonować model hybrydowy, czyli lokalny bank do obsługi krajowej działalności na poszczególnych rynkach i jeden wspólny bank zapewniający rozliczeniamiędzynarodowe plus ewentualnie finansowanie.

Jan Mikołuszko

prezes Unibepu

Jako eksporter przy kredytowaniu działalności współpracuję z trzema bankami: Raiffeisenem, BGK i mBankiem. Na rynkach wschodnich współpraca z lokalnymi bankami jest trudna i dużo droższa. Raiffeisen jest obecny w większości miejsc, w których pracujemy. Zna naszą spółkę, ma wgląd w historię kredytów i dzięki temu może łatwiej podejmować decyzje, o które trudno, jeśli zna się tylko lokalny wycinek naszej działalności. Obecność kolejnego banku na zagranicznych rynkach — czyli konkurencyjnej oferty — przywitałbym z zadowoleniem.

Wojciech Kocikowski

wiceprezes ds. finansowych Amiki Wronki

Amica jako grupa działająca na rynku AGD w skali międzynarodowej korzysta głównie z usług dwóch globalnych banków. Są one w stanie zapewnić taką samą jakość obsługi w każdym kraju (nawet egzotycznym) i znacznie odbiegają na tym polu in plus wobec banków lokalnych. Dotychczas nie widzieliśmy wartości dodanej w zmianie modelu współpracy z bankami. Z chęcią przyjrzymy się zagranicznej ofercie polskich banków, jeśli taka się pojawi. Mamy jednak świadomość, że nasze banki będą musiały dopiero nauczyć się specyfiki poszczególnych rynków zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Anna Pronińska, Michalina Szczepańska, Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu