Przedsiębiorcy obawiają się spowolnienia

opublikowano: 07-05-2019, 22:00

Firmy z sektora MŚP prognozują pogorszenie się sytuacji gospodarczej w Polsce. Jaki będzie efekt? Nici z planowanych inwestycji.

Spada optymizm małych i średnich przedsiębiorców — wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research „Skaner MŚP”. Wskaźnik KERNA, obrazujący nastroje przedsiębiorców, zmalał w porównaniu z pomiarem sprzed trzech miesięcy o 3,92 pkt i wynosi minus 64,17 pkt. Może on przyjmować wartości od minus 100 do 100, a im jest niższy, tym spółki mają gorsze nastroje.

Na obecny poziom wskaźnika wpływ miały głównie firmy prognozujące pogorszenie się sytuacji gospodarczej w Polsce. W styczniowej edycji badania pesymiści stanowili 25,8 proc. badanych, natomiast aktualnie jest ich aż 32,6 proc. Negatywne przewidywania dotyczące najbliższych trzech miesięcy mają przede wszystkim przedstawiciele spółek handlowych. Natomiast odsetek firm prognozujących poprawę sytuacji polskiej gospodarki wyniósł 17,8 proc. Przy tym znacznie mniej respondentów spodziewa się polepszenia sytuacji ekonomicznej własnej firmy. Pozytywne nastroje w tym zakresie ma aktualnie ponad 26 proc. przedsiębiorców, podczas gdy w pierwszym kwartale optymistów było 34,4 proc. Firmy nie najlepiej oceniają też miniony kwartał. Jeśli chodzi o sytuację ekonomiczną w kraju, optymiści stanowią zaledwie 13 proc. Na polepszenie kondycji krajowej gospodarki znacznie częściej wskazują usługodawcy. Natomiast w przypadku kondycji własnej firmy odsetek optymistów wzrósł nieznacznie — do 14,6 proc. Więcej jest także pesymistów — 24,6 proc. w porównaniu z 16,2 proc. kwartał wcześniej.

Keralla Research zapytała ponadto małych i średnich przedsiębiorców o ocenę rządowych rozwiązań, które obowiązują od początku tego roku. Chodzi o Pakiet MŚP, czyli zbiór ponad 40 zmian w prawie podatkowym i gospodarczym, dzięki którym firmy mają możliwość m.in. rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł, skrócenia terminu uprawniającego wierzyciela do korzystania z ulgi na złe długi w VAT czy wliczenia wynagrodzenia małżonka w koszty uzyskania przychodu.

— Z naszego badania wynika, że blisko 29 proc. respondentów uważa ten kierunek zmian za pozytywny. Przedsiębiorcy, szczególnie ci zatrudniający od 50 do 249 pracowników, liczą, że regulacje wpłyną przede wszystkim na poprawę płynności finansowej. Z kolei mikrofirmy spodziewają się, że koszty prowadzenia działalności dzięki tego typu zmianom nieco spadną. Jedynie 5,4 proc. badanych negatywnie postrzega możliwe skutki wprowadzonych zmian. W ich ocenie zwiększą one koszt prowadzenia działalności oraz i tak nadmierną już biurokrację — mówi Jolanta Banaś, analityk Instytutu Keralla Research.

Z wyników badania „Skaner MŚP” za drugi kwartał można wywnioskować spadek planów inwestycyjnych na najbliższe trzy miesiące. W porównaniu do poprzedniego kwartału Index ZAIR, obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez MŚP, obniżył się o 4,67 pkt i wynosi 62,47 pkt. Największy spadek planowanych wydatków odnotowano w zakresie zatrudniania pracowników, choć jeszcze kwartał wcześniej właśnie w tym elemencie firmy deklarowały największy wzrost. Przedsiębiorcy, którzy planują inwestycje, najczęściej zamierzają kupować środki trwałe: maszyny i technologie, oprogramowanie, firmową flotę i nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu