Przedsiębiorcy ograniczają inwestycje

opublikowano: 09-09-2019, 22:00

Małe i średnie firmy boją się pogorszenia sytuacji gospodarczej. Większość z nich nie zamierza wydawać pieniędzy na rozwój.

Pogarszają się nastroje przedsiębiorców — wynika z indeksu nastrojów przedsiębiorców „Busometr” na drugie półrocze 2019. Jest to badanie przeprowadzone przez firmę Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) na próbie ponad 600 spółek z sektora MŚP. Obecnie indeks wynosi tylko 48,8 pkt. W poprzednim półroczu był na poziomie 56,6 pkt. Na jego wartość mają wpływ trzy komponenty: koniunkturygospodarczej, rynku pracy (płace i zatrudnienie) oraz inwestycji. Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, najmniej obaw wykazują firmy z sektora produkcyjnego i handlowego, w których wysokość wskaźnika wyniosła odpowiednio 57,1 pkt oraz 50,7 pkt. Najwięcej pesymizmu mają natomiast usługodawcy (45,8 pkt). Generalnie obecnie 31 proc. badanych firm spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej, a 42 proc. zakłada, że nie będzie istotnych zmian w tym zakresie. Tylko 27 proc. liczy na poprawę.

— Oczekiwanie, że koniunktura gospodarcza pogorszy się, jest naturalne po okresie boomu, zwłaszcza że nastroje u naszych zachodnich sąsiadów są coraz gorsze. Nadal jednak aż 69 proc. przedsiębiorców twierdzi, że sytuacja gospodarcze nie zmieni się istotnie albo wręcz się poprawi. Trudno zatem mówić o wyjątkowo minorowych nastrojach — komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Ankietowane firmy mają więcej optymizmu, jeśli chodzi o rynek pracy. W tym przypadku wartość indeksu sięgnęła 57,1 pkt. Natomiast barometr płacowy wyniósł 58 pkt. Przy czym 25 proc. przedsiębiorców deklaruje podwyżki wynagrodzeń, a zwiększać zatrudnienie zamierza 22 proc. ankietowanych firm.

Najgorzej jest w inwestycjach. Wartość busometru w przypadku tego komponentu wyniosła zaledwie 35,4 pkt i jest najniższa w historii badania, które jest prowadzone od 2011 r. Pół roku wcześniej był on niemal o 10 pkt wyższy. Inwestycje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy planuje 43 proc. małych i średnich firm, natomiast 57 proc. nie ma takich zamiarów. Najbardziej optymistycznie nastawione do działań w tym zakresie są małe przedsiębiorstwa i spółki działające w obrębie sektora produkcyjnego. Zdecydowanie mniej skore do podejmowania planów inwestycyjnych są mikrofirmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu