Przedsiębiorcy stawiają na zielone technologie

opublikowano: 09-05-2017, 19:56
aktualizacja: 09-05-2017, 19:59

Krajowe firmy realizowały program „zazielenienia” gospodarki, finansowany z funduszy norweskich. Są już pierwsze efekty.

Norweska państwa instytucja Innovation Norway podsumowała współpracę z polskimi przedsiębiorcami w ramach ogłoszonego trzy lata temu programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii”. Przekazane małym i średnim firmom fundusze przyczyniły się do realizacji projektów o łącznej wartości 200 mln zł (średni poziom dofinansowania wyniósł 45 proc.). W ich efekcie powstało 100 nowych miejsc pracy, większość poza dużymi aglomeracjami. Korzyści ekologiczne: podjęte przez przedsiębiorców działania przełożą się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 50 tys. ton rocznie.

- Program przyczynił się nie tylko do „zazielenienia” gospodarki, ale także do promowania innowacyjności, konkurencyjności i współpracy pomiędzy firmami i instytucjami badawczymi z Polski i Norwegii – podkreśla Karsten Klepsvik, ambasador Norwegii w Polsce.

Eli Bleie Munkelien, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za wdrażanie programu w norweskiej agencji Innovation Norway, zaznacza natomiast, że szeroki oddźwięk, jakim odbiło się ogłoszenie programu potwierdził, że polskie przedsiębiorstwa z sektora MSP są zainteresowane „zielonymi” inwestycjami. 

- Do sukcesu programu znacząco przyczyniły się kompetencje, zaufanie i gotowość polskich firm do współpracy z Innovation Norway – dodaje Eli Bleie Munkelien.

 

Ważne dane:  

28 – Tyle przedsiębiorstw w latach 2014-17 wdrożyło zielone technologie i ekologiczne procesy produkcyjne. Firmy na ten cel otrzymały wsparcie z programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii” realizowanego przez Innovation Norway

80 mln zł – Tyle wyniosła całkowita wartość grantów dostępnych w programie, dodatkowe pieniądze zainwestowali sami przedsiębiorcy

3,5 mld zł – Tyle wynosi przewidywana kwota dotacji dla Polski przyznawanych na lata 2014-21 w ramach funduszy norweskich. Polska jest ich największym beneficjentem

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Przedsiębiorcy stawiają na zielone technologie