Czytasz dzięki

Przedsiębiorcy szukają pieniędzy online

opublikowano: 01-04-2020, 22:00

W czasie kryzysu zyskują internetowe usługi, które umożliwiają odzyskanie pieniędzy i monitoring sytuacji firm.

Rosną problemy z regulowaniem zobowiązań przez firmy w czasie pandemii — wynika z badania przeprowadzonego przez firmę IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Aż 27 proc. przedsiębiorców przyznaje, że chociaż ma pieniądze, to nie płaci swoim kontrahentom, bo woli trzymać gotówkę na czarną godzinę. Natomiast 63 proc. ankietowanych podejrzewa o takie zachowanie innych. Jednocześnie 44 proc. badanych przedsiębiorców tłumaczy, że ma kłopot z terminową opłatą faktur przez to, że inni im nie płacą, a 42 proc. straciło zaufanie do wiarygodności finansowej swoich kontrahentów w obliczu pandemii koronawirusa.

Zobacz więcej

Adam Łącki, prezes KRD

Zamknięci w biurach lub domach przedsiębiorcy szukają więc rozwiązań online, żeby uniknąć bankructwa. Zapytani o to, jakie usługi wspierające płynność finansową są dla nich najważniejsze w czasie pandemii, aż 65 proc. wskazało monitoring płatności, a 42 proc. możliwość pobierania raportów o sytuacji finansowej swoich kontrahentów. Bardzo wzrosło też znaczenie faktoringu online. To rozwiązanie docenia teraz 30 proc. badanych firm. Natomiast nieco ponad jedna czwarta ratunku szuka w windykacji przez internet. Na tę usługę jako jedną z najbardziej pomocnych wskazało 27 proc. badanych. Większe zainteresowanie przedsiębiorców wymienionymi rozwiązaniami już jest widoczne. Wczoraj pisaliśmy o tym, że e-Kancelaria odnotowała w marcu aż 800-procentowy wzrost popytu na swoje usługi — windykację i sprzedaż długu. Z kolei KRD notuje o 200 proc. więcej zapytań i pobieranych raportów.

— To są pierwsze efekty braku zaufania firm wobec siebie. Przedsiębiorcy sprawdzają nie tylko przyszłych, ale też obecnych partnerów biznesowych. Sytuacja finansowa każdej spółki zmienia się z godziny na godzinę. Przezorność staje się więc powoli naszą drugą naturą — zauważa Adam Łącki, prezes KRD.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane