Przedsiębiorcy wygrali z fiskusem

Jarosław Królak
01-12-2004, 00:00

Rząd poparł Radę Przedsiębiorczości i odrzucił planowaną przez resort finansów blokadę wiążących interpretacji podatkowych.

Wczoraj Rada Ministrów stanęła po stronie przedsiębiorców. Nie pozwoliła Ministerstwu Finansów na zablokowanie przepisów o wiążących interpretacjach prawa podatkowego — najważniejszej części ustawy o swobodzie gospodarczej.

— Wiążące interpretacje wejdą w życie 1 stycznia 2005 r., jak chcą przedsiębiorcy, a nie od kwietnia 2005 r., jak chciał resort finansów — mówi Mirosław Gronicki, minister finansów.

— Decyzję rządu przyjmujemy z satysfakcją. To duży sukces podatników — komentuje Hubert Janiszewski, przewodniczący Rady Przedsiębiorczości, skupiającej największe organizacje biznesowe.

Przedsiębiorcy wygrali m.in. dzięki wicepremierowi Jerzemu Hausnerowi, który przeciwstawił się zapędom fiskusa, twierdzącego że interpretacje są groźne dla budżetu.

MF nie rozpacza

Jarosław Neneman, wiceminister finansów, nie zmienił zdania.

— Jestem przekonany, że nasze obawy wkrótce się potwierdzą i trzeba będzie szybko przepisy nowelizować — mówi wiceminister.

Podatnicy będą mogli już za miesiąc występować do urzędów skarbowych o wiążące interpretacje przepisów podatkowych. Gdyby potem okazały się błędne, nie grozi im płacenie zaległego podatku. MF chciało przesunąć termin wprowadzenia tego udogodnienia i zyskać na czasie, by przeforsować w Sejmie ograniczenie interpretacji tylko do transakcji planowanych.

Jarosław Neneman przekonywał, że przepisy mogą sparaliżować urzędy skarbowe (lawina wniosków), przyczynić się do korupcji urzędników, a w konsekwencji uderzyć w budżet.

Czas próby

Pomimo wczorajszej decyzji rządu sprawa nie jest zamknięta.

— W 2005 r. wystąpimy z nowelizacją, jeśli sytuacja będzie tego wymagała — informuje Jarosław Neneman.

Nie jest bez szans.

— Trzeba pół roku obserwować działanie przepisów w praktyce. Jeżeli okaże się, że zmiany są konieczne, to się na nie zgodzimy — mówi Hubert Janiszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przedsiębiorcy wygrali z fiskusem