Przedsiębiorcy wytrzymają do czerwca

opublikowano: 04-05-2020, 22:00

Wnioski o wakacje kredytowe w Pekao złożyło na razie mniej niż 10 proc. klientów firmowych. Zdaniem wiceprezes banku część firm ma jeszcze rezerwy.

„Puls Biznesu”: Jaka jest sytuacja klientów banku, ilu wystąpiło o „wakacje kredytowe”?

Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao: Przedsiębiorcy złożyli 3,5 tys. wniosków o zawieszenie spłaty rat kredytów, w tym 400 w pionie MŚP, który nadzoruję. Łącznie to 10 proc. wszystkich obsługiwanych przez nas przedsiębiorstw, więc skala nie jest bardzo duża. Decyzje banku były pozytywne w 90 proc. przypadków. O zawieszenie spłat w większości występowały firmy, które miały realny problem z płynnością. Zaskakujące jest duże zainteresowanie wakacjami wśród klientów indywidualnych i umiarkowane wśród firm. Część firm ma rezerwy finansowe i właśnie dzięki nim jeszcze sobie radzi. Pamiętajmy także, że kryzys nie dotknął wszystkich branż. Mimo wszystko sądzę, że liczba wniosków w kolejnych tygodniach może się zwiększyć.

Co mówią przedsiębiorcy?

Zależy w jakiej branży działają. Obiektywnie patrząc, najlepiej radzą sobie farmacja, usługi kurierskie, sektor spożywczy, IT i dobra pierwszej potrzeby. Najtrudniejsza jest sytuacja gastronomii, hotelarstwa i sektora MICE [turystyka biznesowa — red.]. Na przykład ocena popytu na usługi hotelarskie wynosi -99,3 w skali od -100 do 100 — to dane potwierdzone przez GUS oraz nasze analizy sektorowe. Współpracujemy z klientami na co dzień, więc znamy ich sytuację. Pandemia wpływa negatywnie także na branżę eventowo-sportowąoraz sektory sezonowe, np. związane z wyjazdami wakacyjnymi.

Jak długo firmy są w stanie wytrzymać lockdown?

Jestem zdania, że większość najwyżej do czerwca, choć Polacy są przedsiębiorczy, firmy nie utknęły w marazmie, szukają nowych pomysłów na biznes i źródeł dochodu, zmieniają profil działalności.

A kiedy dojdą do siebie?

Sytuacja będzie się zmieniać w zależności od tego, kiedy wrócimy do normalnego biznesu i będziemy mogli eksportować bez większych ograniczeń.

Jak wygląda sytuacja w branży transportowej?

Transport jest w ogromnej mierze obsługiwany przez polskie firmy. Mówi się, że po Europie jeżdżą Litwini i Polacy. Nasi klienci przewożą bardzo dużo ładunków z Polski do innych krajów europejskich, ale mają problem ze znalezieniem ładunków powrotnych. Ceny frachtu poszły w górę, firmy transportowe mają przychody, ale fizyczne możliwości kierowców są ograniczone. Są w trasie tygodniami, często nie odwiedzając rodzin. Nieco gorsza może być sytuacja mniejszych firm, które dysponują flotą od 5 do 12 ciągników, bo trudniej im o nowe zlecenia.

Czy widać już problemy z płatnościami?

Zaczynają się pojawiać zatory płatnicze. Znamy je z kryzysu w 2008 r. Obecnie płatności z tytułu kontraktów zagranicznych są realizowane w miarę regularnie i wpływają zaliczki. Na rynku krajowym widać jednak kryzys zaufania i ryzyko wydłużania się terminów płatności.

Jak temu zaradzić?

Wiele firm oczekuje albo przedpłaty, albo płatności z góry, a nie wszystkich kontrahentów na to stać. Dlatego potrzebne są instrumenty finansowe zabezpieczające płynność. Wiele firm ma obecnie problemy z przychodami,co w normalnych okolicznościach byłoby przeszkodą w uzyskaniu finansowania. Nam udało się ten problem rozwiązać m.in. dzięki bezpłatnym gwarancjom BGK.

W kryzysie 2008-10 akcja kredytowa dla MŚP wywindowała rezerwy w bankach. Jakie rezerwy na stracone kredyty ma obecnie Pekao i jakie mogą być w przyszłości?

Trudno dziś prognozować, jaka będzie skala straty na kredytach. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc trzeba podejmować nadzwyczajne działania. W pierwszym kroku wszyscy skupili się na zapewnieniu płynności obecnym klientom, więc w skali całego rynku nie ma szerokiej akcji kredytowej, a nowego finansowania biznesu jest mniej.

Ilu klientów Pekao jest uprawnionych do subwencji z PFR?

Kilka tysięcy firm już wysłało wnioski o subwencje poprzez naszą bankowość elektroniczną. Łącznie obsługujemy 50 tys. klientów MŚP i 200 tys. mikrofirm, z których około połowa to jednoosobowe działalności gospodarcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane