Przedsiębiorstwa coraz śmielej bujają w obłokach

MK
opublikowano: 16-05-2012, 00:00

Firmy przeznaczą jedną trzecią budżetu na przetwarzanie w chmurze.

Większość (84 proc.) przedsiębiorstw w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) uważa przetwarzanie danych w chmurze za priorytetowe, a ponad połowa (56 proc.) nada mu najwyższy albo wysoki priorytetw następnych 18 miesiącach — wynika z badań firmy VMware, która specjalizuje się w wirtualizacji i cloud computingu. Ponad połowa firm korzysta z chmur prywatnych (54 proc.), co czwarta (24 proc.) z publicznych, a co piąta (22 proc.) z hybrydowych. Za najważniejsze zalety pracy w chmurze respondenci uznali zwiększenie produktywności IT (41 proc.), elastyczności biznesowej (36 proc.) i mocy obliczeniowej (35 proc.). Model cloudowy podoba im się również z powodu ograniczenia zasobów związanych z zarządzaniem i konserwacją środowisk informatycznych, a także ze względu na większą kontrolę informatyczną (po 34 proc.). Innym atutem tej technologii jest ograniczenie inwestycji w infrastrukturę IT (33 proc.).

— Chmura to już nie tylko cięcie kosztów. Firmy zmieniają poglądyna infrastrukturę IT, a cloud computing jest katalizatorem tej zmiany. Upowszechnianie się tych rozwiązań prowadzi do ściślejszej kontroli i bardziej rygorystycznego zarządzania, zwłaszcza kiedy coraz większą popularność zdobywa model chmury hybrydowej — mówi Joe Baguley, główny technolog chmurowy w VMware EMEA.

Jednym z głównych czynników wpływających na wykorzystaniechmury obliczeniowej przez duże firmy nie jest obawa o techniczne aspekty usługi, lecz zmiana w myśleniu o bezpieczeństwie przechowywanych na zewnątrz danych.

— Przełamanie w tej dziedzinie przyczyni się do znacznie większego upowszechnienia usług cloud computingu w korporacjach — uważa Piotr Pytlakowski, menedżer produktu w GTS Central Europe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu