Czytasz dzięki

Przedsiębiorstwa wolą gotówkę

Paulina Kostro
opublikowano: 25-04-2016, 22:00

W Europie Zachodniej 41,2 proc. transakcji jest realizowanych na podstawie kredytu kupieckiego. Najczęściej — w Danii.

Nastroje handlowe wśród przedsiębiorców z Europy Zachodniej utrzymują optymizm z roku poprzedniego, jednak dwóch na pięciu badanych w najbliższym czasie spodziewa się pogorszenia sytuacji. Obawy te może potwierdzać fakt, że respondenci w Europie Zachodniej ufają dziś bardziej krajowym kontrahentom, to im właśnie sprzedając częściej produkty i usługi z odroczonym terminem płatności — wynika z najnowszego Barometru Praktyk Płatniczych.

— Obecnie koniunktura gospodarcza pozostaje wyzwaniem dla przedsiębiorców z sektora B2B. Perspektywy dotyczące liczby upadłości firm są zróżnicowane, jednak obserwujemy, że trend jest najbardziej stabilny właśnie dla Europy Zachodniej. Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, że respondenci w Europie Zachodniej wydają się być w dalszym ciągu bardziej skłonni akceptować od kontrahentów formy płatności, które nie narażą ich na ryzyko braku zapłaty. Pomimo że sprzedaż w gotówce często kończy się rezygnacją kontrahenta z transakcji, badani w większościpreferują takie właśnie podejście — komentuje Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradiusa w Polsce.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy większość respondentów w Europie Zachodniej (55 proc.) nie oczekuje zmian w zachowaniu płatniczym swoich kontrahentów. Pozostali respondenci w większości (31 proc.) spodziewają się raczej pogorszenia niż poprawy (14,0 proc.) obecnej sytuacji. W ciemnych barwach przyszłość widzą klienci głównie sektorów rolniczego, budowlanego, trwałych dóbr konsumpcyjnych, metali oraz produkcji maszyn. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane