Przedsmak short squeezu na rynku złota

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 23-10-2018, 14:26

W ostatnim czasie obserwujemy próby zmiany trendu na rynku złota. Cena szlachetnego metalu od kwietnia stopniowo spadała, ale ostatnio doszło do pierwszego większego "wyskoku" w górę.

 

Chociaż notowania złota cechują się wysoką zmiennością i trudno jednoznacznie ocenić czy to już ten definitywny moment, w którym metal zacznie odzyskiwać blask, to naszą uwagę zwraca jeszcze jedna kwestia. W poprzednich miesiącach opisywaliśmy proces przyrostu tzw. krótkich pozycji spekulacyjnych na rynku amerykańskich kontraktów terminowych na złocie. Duzi traderzy (głównie fundusze hedgingowe) zbudowały na przestrzeni czasu rekordowe, zupełnie bezprecedensowe "shorty", obstawiając dalszą przecenę złota.

Pisaliśmy, że choć przyrost krótkich pozycji napędza spadek cen metalu, to jednak kiedy trend zacznie się odwracać, to zamykanie przez traderów rekordowych pozycji może zacząć działać w drugą stronę - pozytywnie dla notowań. To powszechnie znane zjawisko zwane "short squeeze" ("wyciskanie krótkich pozycji"). Najnowsze dane komisji CFTC sugerują, że właśnie mieliśmy próbkę tego zjawiska. Ostatni wyskok notowań został napędzony przez zamknięcie części rekordowych "shortów".

 

Krótkich pozycji jest jednak ciągle sporo, więc teoretycznie potencjał do dalszego "wyciskania" istnieje, choć pamiętajmy że notowania złota cechują się wysoką zmiennością i proces ten może przebiegać w dość nieregularny sposób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane