Przedświąteczny kalendarz

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 16-12-2020, 08:15

Ponieważ to ostatni pełny tydzień handlu w tym roku, wiele wydarzeń czy publikacji jest przesuniętych i tak się składa, że środa przynosi ich kulminację. Oprócz sporej dawki danych z Europy i USA czeka nas dziś decyzja Fed.

W środę warto zwrócić uwagę na trzy pozycje. Zaczynamy serią wstępnych danych PMI za grudzień. Zwykle publikowane są pod koniec miesiąca, jednak choć dopiero mamy połowę grudnia, rynki poznają już dziś te wskaźniki. Zaczęliśmy od dobrych informacji z Japonii, gdzie PMI odnotował wzrost z 49 do 49,7 pkt., wobec oczekiwanego spadku do 48,9 pkt. Przemysł przez całą jesień zaskakiwał dobrą kondycją i wygląda na to, że ta tendencja jest kontynuowana. Inwestorzy szczególną uwagę zwrócą jednak na sektory usługowe w Europie i USA, które zmagają się z drugą serią restrykcji. Po południu inwestorzy zwrócą też uwagę na dane o sprzedaży detalicznej w USA (14:30), która w ubiegłym miesiącu wyraźnie rozczarowała – będą to dane za listopad.

Wydarzeniem dnia jest jednak posiedzenie Fed. Co może ono zmienić? Wiadomo, że polityka nie ulegnie zmianie – stopy procentowe są na poziomie zera, zaś bank centralny prowadzi agresywny program ekspansji ilościowej (120 mld USD miesięcznie). Prezes Powell zapowiadał jednak, że dopiero szczepionka może istotnie poprawić perspektywy, a wiadomość o niej właśnie pojawiła się od ostatniego posiedzenia. Ciekawym będzie jak bardzo poprawi to prognozy banku centralnego, spodziewamy się jednak, że jakakolwiek poprawa będzie równoważona przez Powella, który będzie za wszelką cenę chciał zapobiec wzrostowi rentowności obligacji (inwestorzy mogliby wyjść z słusznego założenia, że skoro ma być lepiej, to Fed mógłby na pewnym etapie zacząć zmniejszać ekspansję monetarną – wydaje się to logiczne, jednak rynki są tak uzależnione od QE, że Powell boi się takiej reakcji jak ognia i pewnie zrobi wszystko aby do niej nie doszło). Decyzja o 20:00, początek konferencji o 20:30.

Jak na razie nastroje rynkowe są sielankowe – wczoraj indeks Russell2000 w USA odnotował kolejny historyczny szczyt, a inne indeksy nie są daleko. Inwestorzy liczą na porozumienie odnośnie Brexitu, cały czas przewija się też niekończący się temat stymulacji fiskalnej w USA (rynkom zdaje się nie przeszkadzać fakt, że mówi się już o kwotach dwukrotnie mniejszych niż w kampanii). To też pomaga złotemu. O 8:00 euro kosztuje 4,4392 złotego, dolar 3,6500 złotego, frank 4,1218 złotego, zaś funt 4,9127 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane