Przedwczesny apetyt na wybicie

Witold Zajączkowski, DM BOŚ
opublikowano: 22-01-2013, 19:58

Wczorajsza sesja wygłodziła rynek swym bardzo płaskim przebiegiem w kierunku oczekiwań na większy ruch.

Po wczorajszym zaprzysiężeniu prezydenta Baracka Obamy pojawił się nawet apetyt na wybicie WIG20 ponad 2587 pkt. Poziom ten jest oporem od 7 stycznia, kiedy indeks zanurkował wyraźnie poniżej 2600 pkt.

Potem mieliśmy pięciodniową konsolidację w przedziale 2550- 2587 pkt, wybicie na jedną sesję dołem – 13 stycznia i powrót następnego dnia. Barack Obawa ogłaszając wczoraj koniec kryzysu poprawił nastroje na tyle, że na otwarciu dzisiejszej sesji WIG20 osiągnął 2584 pkt. A jednak do wybicia nie doszło. Wkrótce pojawiła się wyprzedaż, która pociągnęła indeks w dół.

Wyprzedaż pojawiła się na parkietach europejskich i trwała do godziny 11-tej, kiedy pojawił się indeks instytutu ZEW za styczeń -  31.5 (Oczek. 12, Poprz. 6.9). Dane jak widać znacznie lepsze od oczekiwań. Zaskakująco dobre. Zaufanie niemieckich analityków finansowych nie pierwszy raz zaskakuje i nie wiadomo do końca co prognozuje. Z pewnością natomiast pokazuje bardzo duże rozchwianie emocji wśród analityków finansowych, którzy także przecież decydują o przepływach znacznych ilości inwestycji w systemie europejskich finansów. Wystarczy zerknąć na to, co dzieje się z kursami walut, w szczególności z frankiem szwajcarskim. Wydaje się, że kluczowym do pomiaru jest dzień w którym ankietowani wydają swoją opinię. Dobra sesja, lepsza percepcja przyszłości Eurolandu  daje wysoki wskaźnik ZEW.  Może wystarczy ogłoszenie końca kryzysu, żeby kryzys przestał istnieć?

Wysoki ZEW odwrócił rynek od spadku. WIG20 z dołka (2557 pkt) odrobił w przeciągu godziny pół procenta (2570 pkt). I na tyle wystarczyło tego optymizmu. Do końca dnia indeksy poruszały się z lekką tendencją spadkową. Tak więc jeśli wyłączyć tę feralną sesję z 13 stycznia, WIG20 nadal przebywa w dość wąskim kanale pomiędzy 2550 pkt. i 2587 pkt. Z drugiej strony nawet jeśli dojdzie do technicznego wybicia, to jego potencjał może się okazać zbyt płytki, jeśli nie będzie to wywołane poważniejszymi przyczynami niż tylko techniczne. Takie wybicie okaże się fałszywe podobnie jak to z 13 stycznia.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Zajączkowski, DM BOŚ

Polecane