PRZEGLĄD PRASY -- 02 grudnia

opublikowano: 02-12-2003, 07:52

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 2 grudnia.

RZECZPOSPOLITA

Niemiecki koncern MAN, który w 1999 roku przejął od Grupy Zasada starachowicką fabrykę Star, przenosi teraz większość produkcji do miejscowości Steyr w Austrii. Zamiast ciężarówek w Polskiej fabryce rozwijana będzie produkcja autobusów. (s.B4)

Do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wpłynął pierwszy wniosek o licencję na prowadzenie giełdy towarowej, poinformował w poniedziałek przewodniczący Jacek Socha. Nowe przepisy znacznie zliberalizują wymagania wobec giełd towarowych, które zechcą ograniczyć się do transakcji kasowych. (s.B4)

Sojuzplodeksport, należący do rosyjskiego biznesmena Jurija Szeflera, chce kupić Polmos w Józefowie i wytwarzać w nim wódki Moskowskaja i Stolicznaja, uważane za światowy hit eksportowy. O fabrykę walczą też Sobieski Dystrybucja, Diageo - posiadający markę Smirnoff i fundusz kapitałowy z USA. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Po pięciu miesiącach uchwalono podwyższenie kapitału BGŻ. Większość nowej emisji obejmie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Poszukiwani są chętni na odkupienie akcji BGŻ od banków spółdzielczych. (Gospodarka, s.5)

Krakowski producent odzieży, właściciel młodzieżowej marki House, Artman chce w przyszłym roku zadebiutować na giełdzie. Jeszcze w tym roku firma zmieni formę prawną na spółkę akcyjną. (Gospodarka, s.7)

PARKIET

Od 26 do 35,1 miliarda złotych chce w pierwszym kwartale przyszłego roku pozyskać Ministerstwo Finansów z emisji papierów skarbowych na krajowym rynku. Przeważać będą instrumenty o krótszych terminach zapadalności. Dodatkowe cztery - pięć miliardów euro ma zapewnić sprzedaż walorów za granicą. (s.1)

Większa niż oczekiwano, sprzedaż usług pozwoliła Hodze na podwyższenie o 21 procent prognozy przychodów na 2003 rok. Sprzedaż grupy kapitałowej Wasko, której częścią jest Hoga, wzrośnie w tym roku o ponad 10 procent, do 195 milionów złotych. (s.4)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu podpisze umowę o 600 milionów euro kredytu z BNP Paribas. Pieniądze zostaną przeznaczone na wykup obligacji. (s.4)

PULS BIZNESU

Wchłonięcie przez dużą grupę informatyczną to najbardziej realny scenariusz dla Simple. Rozmowy już trwają. Prezes spółki Sławomir Siedlarski uważa, że proces konsolidacji powinien zostać zakończony w ciągu roku. (s.12)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 02 grudnia