PRZEGLĄD PRASY -- 10 maja

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.
10-05-2002, 08:08

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 10 maja.

RZECZPOSPOLITA

Choć z badań koniunktury wynika, że poprawiają się nastroje producentów i konsumentów, nie wiadomo jeszcze, czy znalazło to odbicie w wielkości PKB w pierwszym kwartale. Zdaniem ekspertów, możliwy był w tym czasie zarówno niewielki wzrost PKB, jak i minimalny spadek. (s.B1)

Komisja Europejska nie wytknie polskim władzom uchybień przy sprzedaży akcji PZU holenderskiemu towarzystwu ubezpieczeniowemu Eureko. Raport KE oceni czy i w jakim stopniu Polska wywiązuje się ze zobowiązań podjętych w negocjacjach członkowskich z UE. (s.B1)

Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), operator sieci komórkowej Era, oraz Polkomtel, operator sieci Plus GSM, wystąpiły do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciw TPSA. (s.B2)

W 2001 roku zwiększył się udział importu konsumpcyjnego w całości polskiego importu do prawie 21 procent, wynika z danych Ministerstwa Gospodarki. Jest to efekt zwiększenia się jego opłacalności. (s.B3)

W 2001 roku, po raz pierwszy od 10 lat, rynek informatyczny w Polsce odnotował ujemną dynamikę. Wartość rynku osiągnęła 3,064 miliarda dolarów, wynika z najnowszej analizy danych 420 największych firma branży. (s.B3)

Unilever chce umocnić pozycję lidera w rynku tłuszczów do smarowania pieczywa, a pomóc ma w tym umowa z Zakładami Tłuszcozwymi Kruszwica na trzyletnie użyczenie licencji na osiem marek margaryn i ich produkcję. (s.B4)

Koncern Iveco nie zdecydował się na zakup upadłych zakładów Daewoo w Lublinie. Rozmowy w tej sprawie prowadzono od sześciu miesięcy, ale ostatecznie włoski inwestor uznał inwestycję za zbyt ryzykowną. (s.B4)

W pierwszym kwartale nastąpiło w sektorze bankowym pogorszenie koniunktury, wyrazem czego był spadek wartości syntetycznego miernika PIKBANK o 6,5 punkta. Mniejszy niż zeszłym kwartale był przyrost depozytów, nie nastąpiło też oczekiwane ożywienie w zakresie kredytów. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Przejęcie przez PKN Orlen Rafinerii Gdańskiej (RG) zepchnęłoby tę firmę na boczny tor, zaś rosyjski Łukoil i brytyjski Rotch Energy są dla niej atrakcyjnymi partnerami. Tak w czwartek zarząd Nafty Polskie tłumaczył swoją decyzję dopuszczenia dwóch zagranicznych firm do due dilligence RG. (s.31)

Niewykluczone, że za możliwość utrzymania przez kilka lat po wejściu do UE niższej stawki VAT na usługi budowlane Polska zapłaci skróceniem okresu przejściowego na dojście do unijnego poziomu akcyzy w cenie papierosów, dowiedział się Gazeta. (s.31)

Prezes PGNiG zaprosił na rozmowy szefa norwesiego koncernu gazowego Statoil, poinformował w czwartek minister gospodarki Jacek Piechota. Minister nie dodał jednak, czy szef polskiego koncernu ma dla norweskich partnerów jakieś konkretne propozycje. (s.31)

Grupa ITI będzie mogła zadebiutować na giełdzie już w czerwcu lub lipcu. Akcje ITI Holdings prawdopodobnie zostaną dopuszczone do publicznego obrotu w maju, być może już na najbliższym posiedzeniu komisji 14 maja, powiedział przewodniczący KPWiG, Jacek Socha. (s.34)

Dziennik "Prawo i Gospodarka" ma skorzystać na przejęciu go przez 4Media. Giełdowa spółka zapowiada dokapitalizowanie i poprawienie strony merytorycznej gazety. Szefowie spółki chcą, by na koniec roku firma miała co najmniej 3,5 miliona złotych zysku. (s.35)

PRAWO I GOSPODARKA

W kwietniu najwięksy wzrost aktywów onotowały fundusze rynku pieniężnego, a największe spadki - fundusze akcyjne inwestujące za granicą. Umocniła się dominująca pozycja funduszy bezpiecznych. Największy nadal jest Pioneer z aktywami w wysokości blisko 3,4 miliarda złotych (s.1 i 15)

MultiBank, detaliczny oddział BRE Banku, wprowadza na rynek dwa plany finansowe - kompleksowe produkty łączące oszczędności z kredytami, oparte na kredytach hipotecznych. Zarząd liczy na pozyskanie w ten sposób tylko w tym roku 3000 nowych klientów. (s.7)

PARKIET

Jacek Socha, przewodniczący KPWiG, wystąpi jako prokurator w sporze toczącym się w spółce Suwary oraz - prawdopodobnie - w Pozmeacie. Tymaczsem przeciwko zarządowi tej pierwszej firmy wpłynęło kolejne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. (s.3)

Konieczność zapłaty zaległego podatku nie zachwieje sytuacją finansową Optimusa, podkreśla prezes spółki, Jacek Krawczyk. W bieżącym roku nowosądecka firma liczy na nowe zlecenia ze strony NATO i Ministerstwa Edukacji, a także na kontrakty eksportowe. (s.4)

PULS BIZNESU

Trybunał Arbitrażowy wraca do sprawy Elektrim-Deutsche Telekom, a sąd niedługo zajmie się trzema zażaleniami dotyczącymi umorzenia postępowania układowego. (s.3)

Konsolidajca zbrojeniówki ma objąć dziewięć zakładów produkcyjnych i dwie firmy handlowe. Pierwsze skrzypce zagra Agencja Rozwoju Przemysłu, która będzie koordynatorem powstania grupy lotniczo-elektronicznej i akcjonariuszem w grupie amunicyjno-rakietowo-pancernej. (s.7)

Dzisiaj w Londynie zapadnie decyzja dotycząca emisji obligacji Stalexportu. Obligatariusze spółki mają głosować w sprawie zmiany jej warunków. (s.10)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 10 maja