PRZEGLĄD PRASY -- 10 maja

Ryszard Gromadzki
10-05-2004, 07:43

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 10 maja:

Do uzyskania wotum zaufania przez rząd premiera Marka Belki zostaną wstrzymane wszelkie zmiany personalne w kadrze podległej premierowi. Dotyczy to wiceministrów i szefów urzędów centralnych, dowiedziała się "Rzeczpospolita". Głosowanie nad wotum zaufania do odbędzie się 14 maja.

RZECZPOSPOLITA, s.A4

Od przyszłego roku rząd zamierza zlikwidować tzw. "środki specjalne", którymi dotychczas dysponowały według własnego uznania urzędy. Na konta ministerstw i urzędów trafi w tym roku z tych środków trzy miliardy złotych. Ekonomiści uważają to za poważne źródło marnotrawstwa.

RZECZPOSPOLITA, s.B3

Resort finansów rozważa obniżenie akcyzy na paliwa, co pomogłoby zmniejszyć rekordowo wysokie ceny paliw i zapobiegłoby skokowi inflacji. Od początku roku ceny paliwa wzrosły o prawie 20 procent, do 4 złotych za litr. Premier Marek Belka twierdzi, że Polski nie stać na obniżenie akcyzy.

GAZETA WYBORCZA, s.20

Po przejęciu Petrobalticu i trzech rafinerii południowych, co zakończy się ostatecznie w lipcu, Grupa Lotos będzie prywatyzowana przez giełdę. Zgodził się na to już formalnie minister skarbu Jacek Socha. W najbliższych dniach spółka ogłosi przetarg na wybór firmy, która ma doradzać przy sprzedaży.

RZECZPOSPOLITA, s.B1

BRE Leasing, spółka należąca do grupy BRE Banku, rozpoczął przygotowania do uplasowania akcji na warszawskiej giełdzie. Decyzja o zatwierdzeniu projektu zapadnie, gdy będą znane wyniki spółki za 2004 rok, mówi Mieczysław Groszek, prezes BRE Leasing. Ponieważ na sprzedaż trafi 40 procent akcji, kontrolę nad spółką będzie nadal sprawować BRE Bank.

PULS BIZNESU, s.4

Janusz Krasnopolski, szef JTT Computer poinformował, że spółce nie udało się doprowadzić do układu z bankami, którym JTT Computer winna była około 60 milionów złotych. Fiasko układu oznacza bankructwo spółki. W piątek do sądu trafił nowy wniosek o upadłość, tym razem z likwidacją.

PULS BIZNESU, s.7

Największy w Finlandii i krajach nadbałtyckich producent mięsa, fiński HK Ruokatalo, w najbliższych tygodniach stanie się większościowym akcjonariuszem Sokołowa. Dzięki temu firmy będa miały szansę wspólnego wejścia do pierwszej dziesiątki największych europejskich przedsiębiorstw mięsnych.

RZECZPOSPOLITA, s.B7

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 10 maja