PRZEGLĄD PRASY -- 15 marca

15-03-2002, 08:10

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 15 marca.

RZECZPOSPOLITA

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek w wywiadzie dla Rzeczpospolitej mówi, że nie wstrzymuje prywatyzacji, a zarzuty o tworzeniu holdingów na wzór socjalistycznych zjednoczeń są bzdurne. (s.A1 i B3)

W czwartek Sejm przyjął uchwałę wzywającą RPP do popierania polityki gospodarczej rządu. Wcześniej naciski na RPP i NBP skrytykowała Susan Schadler z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że nie poprze nowelizacji ustawy o NBP. (s.A1, B1 i B2)

Niemiecki Ruhrgas chciałby wziąć udział w prywatyzacji PGNiG. Ulrich Scholer z niemieckiej firmy powiedział, że kiedy zapadnie dezyzja o prywatyzacji i restrukturyzacji firmy, Ruhrgas z zainteresowaniem przyjrzy się tej sprawie. (s.B1)

Według szacunków GUS, w szarej strefie gospodarki powstaje około 15 procent PKB, badania Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) wskazują na 25 procent, a przedsiębiorcy są przekonani, że w wielu dziedzinach można mówić nawet o 40 procentach. (s.B2)

W czwartek warszawski Sąd Gospodarczy nie orzekł o otwarciu postępowania układowego Netii Holdings SA z wierzycielami. Uznał, że do usunięcia wszelkich niejasności konieczna jest opinia biegłego, który oceni zasadność podnoszonych przez firmę zewnętrznych przyczyn utraty płynności finansowej. (s.B4)

PZL Świdnik zamknął 2001 rok zyskiem netto w wysokości 6,8 miliona złotych, osiągając dodatni bilans we wszystkich rodzajach działalności. Firma zarabia na sprzedaży helikopterów, na współpracy ze światowymi producentami z branży lotniczej, a także na założonym w tym celu parku technicznym. (s.B4)

Zbigniew Lesiecki, dyrektor Portów Lotniczych (PPL), przyznał, że dokonał zmian w warunkach drugiego etapu przetargu na rozbudowę warszawskiego Okęcia. Zwiększony został udział proponowanej przez potencjalnych wykonawców ceny kontraktu w ostatecznej ocenie oferty. (s.B4)

W czwartek Sąd Rejonowy w Lublinie ogłosił upadłość notowanej na giełdzie spółki Łukbut SA. Wpłynie to na funkcjonowanie dwóch spółek-córek: Łukbut-Organizacja Handlowa i Łukbut Fab. (s.B4)

Jak wynika z komunikatu irlandzkiego banku AIB, efektem opublikowania raportu ze śledztwa w sprawie afery sprzeniewierzenia w amerykańskim oddziale Allfirst jest m.in. decyzja o zablokowaniu wszystkich operacji walutowych, dokonywanych na rachunek własny w BZ WBK. (s.B5)

Jak wynika z nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, kandydatem do przejęcia Wschodniego Banku Cukrownictwa w Lublinie (WBC) jest teraz Pekao SA. ING Bank Śląski, który wcześniej prowadził rozmowy z WBC, obecnie jest zainteresowany Bankiem Wschodnim z Białegostoku. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Z ogłoszonej właśnie analizy Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń wynika, że firmy ubezpieczeniowe osiągnęły w zeszłym roku ponad miliard złotych zysku. Byłby to dobry wynik, gdyby nie fakt, że prawie cały ten zysk wypracowała grupa PZU. (s.19)

Rząd Słowacji zgodził się sprzedać kontrolę nad swoim gazociągiem tranzytowym konsorcjum Gaz de France-Ruhrgas-Gazprom. Firmy te są też zainteresowanebudową nowego gazociągu przez Polskę, który miałby pobiec przez Słowację, omijając Ukrainę. (s.20)

Eksperci z Centrm Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) uważają, że tegoroczny budżet jest nie do wykonania. Według nich zabraknie około pięciu miliardów złotych i będzie potrzebna nowelizacja ustawy budżetowej, bądź redukcja wydatków. (s.20)

Hewlett-Packard zamierza wypowiedzieć spółce ComputerLand umowę, w ramach której polska firma miała być podwykonawcą przy budowie systemu IACS. Zerwanie umowy jest konsekwencją aneksu podpisanego wraz z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). (s.26)

PRAWO I GOSPODARKA

Wysokie oprocentowanie bankowych kredytów jest przyczyną rządowych nacisków na RPP, aby ta obniżyła podstawowe stopy procentowe. Na cenę bankowego kredytu wpływa też kredytowe ryzyko oraz zadłużenie budżetu. (s.1)

Prawdopodobnie to Commercial Union nabędzie od Bankgesellschaft Berlin (BGB) udziały w internetowym koncie Inteligo, które od niedawna w całości należy do BGB. Suma wartości kont Inteligo ocenia się na 180-220 milionów złotych. (s.3)

Dzisiaj w Londynie przedstawiciele obligatariuszy Elektrimu spotkają się, by radzić nad propozycjami holdingu. Porozumienie według zasad proponowanych przez warszawską spółkę jest mało prawdopodobne. (s.7)

W czwartek wicepremier Marek Belka przyznał, że spowolnienie gospodarcze w Polsce nie było efektem dekoniunktury w UE, ale wynikiem słabości polskiej gospodarki. Ma to zmienić nowa strategia, hamująca wydatki i tonująca oczekiwania inflacyjne. (s.8)

PARKIET

Z informacji Parkietu wynika, że francuski koncern Vivendi w najbliższym czasie całkowicie zerwie więzi łączące go z Elektrimem. Francuzi proponują holdingowi 350 milionów euro za pakiet 49 procent udziałów w jego spółce zależnej, Elektrimie Telekomunikacja. (s.1)

Ministerstwo Pracy opracowuje projekt zwolnienia z podatku dochodowego sum odkładanych na starość, dowiedział się Parkiet. Istnieje szansa, że wkrótce na dodatkową emeryturę będzie można oszczędzać, smodzielnie inwestując w akcje spółek na GPW. (s.1)

Neil Balfour, prezes Mostostalu Warszawa, uważa, że naturalnym kupcem pakietu akcji warszawskiej firmy budowlanej należącej do Elektrimu jest hiszpańska Acciona, choć na razie nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie. (s.2)

Carlsberg Okocim może wziąć kredyt w ABN Amro w dwóch transzach o łącznej wartości do 340 milionów złotych. Ta kwota wystarczy na sfinansowanie zakupu dwóch mniejszych browarów, Bosmana i Kasztelana, które zostały wycenione na 220 milionów złotych. (s.4)

PULS BIZNESU

PLL LOT są coraz bliżej wyboru sojuszu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zarząd przewoźnika, a także szefowie resortów infrastruktury i skarbu przychylają się do wyboru Oneworld, sojuszu British Airways. (s.4)

Pojawił się nowy scenariusz, który umożliwiłby wygaszenie konfliktu między MSP a Eureko. Według nieoficjalnych informacji, niemiecki Westdeutsche Landesbank, przy udziale PKO BP, chce odkupić akcje PZU od holdingu Eureko. Ernst Jansen, członek zarządu Eureko, zapewnia, że holding nie zamierza opuszczać akcjonariatu ubepieczyciela. (s.6-7)

Grupa Zasada coraz odważniej spogląda na rynki wschodnie. Spółka Autobusy Polskie, koordynująca działania Jelcza i Autosana. rozważa uruchomienie kolejnej montowni, tym razem na Białorusi. Spółka chce w tym roku sprzedać do 900 pojazdów za 330 milionów złotych. (s.8)

Polska może wywalczyć długi okres przejściowy na niższy VAT w budownictwie po integracji z UE, twierdzi Bruksela. Innego zdania jest resort finansów, który twardo zapowiada wprowadzenie 22-procentowego podatkowego jeszcze przed akcesją. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 15 marca