PRZEGLĄD PRASY -- 17 stycznia

Narodowy Fundusz Inwestycyjny "Octava" Spółka Akcyjna
opublikowano: 17-01-2001, 08:45

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę 17 stycznia:

RZECZPOSPOLITA

Wzrost PKB w 2000 roku wyniósł 4,2 procent, wynika z krótkoterminowej prognozy, którą zaakceptowała Rada Ministrów na wczorajszym posiedzeniu. Rząd szacuje, że w końcu ubiegłego roku pracy nie miało około 2,7 milionów osób, czyli 15 procent ludności aktywnej zawodowo. (s. B1)

Nowy prezes NBP Leszek Balcerowicz w rozmowie z gazetą powiedział m.in. że, wysokość realnych stóp procentowych to jest nie tylko wynik działalności rady, ale też efekt całej syuacji gospodarczej. Aby obniżyć stopy wystarczającą przesłanką będzie trwała tendencja obniżki inflacji, stwierdził prezes NBP. (s. B1)

Zaostrzenie kryteriów umarzania należności, w tym m.in. uniemożliwienie umorzenia z powodu trudnej sytuacji dłużnika, przewiduje rozporządzenie, jakie wczoraj wydała Rada Ministrów. (s. B2)

Ambasador Polski przy UE Jan Truszczyński powiedział wczoraj, że wybory parlamentarne nie spowolnią przygotowań Polski do UE, gdyż w razie przejęcia władzy SLD i PSL zgodziły się, aby nie zmieniać stanowiska rządu w negocjacjach z Unią. (s. B2)

Kredyt Bank nie pracuje już nad organizacją konsorcjum banków mających pożyczyć Daewoo-FSO 100 milionów dolarów, poinformowało biuro prasowe Kredyt Banku SA. (s. B3)

Przychody ComArchu będą w tym roku wyższe od ubiegłorocznych i przekroczą 140,8 milionów złotych, przewiduje Janusz Filipiak, główny akcjonariusz i prezes spółki. Nie wykluczył on także kolejnej emisji akcji Interii.pl w 2002 lub w 2003 roku. (s. B4)

Najlepszy zespół analityków ma CDM Pekao SA, wynika z drugiej ankiety "Rzeczpospolitej" przeprowadzonej wśród polskich biur zarządzających aktywami. (s. B5)

W funduszach inwestycyjnych w końcu 2000 roku zgromadzonych było 6,56 miliardów złotych, czyli o 108 procent więcej niż na koniec 1999 roku. Przyrost wywołany był głównie napływem nowych środków do tworzonych funduszy dywidendowych. (s. B5)

GAZETA WYBORCZA

Główny lekarz weterynarii Andrzej Komorowski zadecydował, że od północy 18 stycznia w Polsce obowiązywać będzie zakaz importu wołowiny i jej przetworów z Włoch i Austrii. (s. 22)

Aby zakończyć konflikt o PZU, minister skarbu powinien się jak najszybciej dogadać z inwestorami, stwierdził NIK. Porozumienie powinno uwzględniać umowę prywatyzacyjną, nawet jeżeli ministrowi się ona nie podoba. (s. 22)

Ofertę publiczną 20 procent TPSA rząd może przeprowadzić już w maju lub w czerwcu, czyli kilka mięsięcy wcześniej niż planowano. France Telecom ma kupić sześć procent akcji w tej ofercie. (s. 24)

Rząd będzie się starać odzyskać wszystko, do czego PGNiG miała prawo, powiedział wicepremier Steinhoff pytany przez gazetę o sprawę światłowodu. Rząd postanowił też przekazać projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego zwiększający kontrolę państwa nad międzynarodowymi liniami. (s. 24)

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział wczoraj w programie "Linia Specjalna", że jest bardzo sceptyczny w stosunku do reprywatyzacji. (s. 24)

PARKIET

Decyzja w sprawie kontynuowania prywatyzacji PLL LOT zapadnie po zapoznaniu się przedstawicieli ministerstwa skarbu z ubiegłorocznymi wynikami firmy. Dobre wyniki firmy są warunkiem wprowadzenia LOT-u na giełdę, powiedziała wiceminister skarbu Aldona Kamela-Sowińska. (s. 1)

PULS BIZNESU

Firma Praktiker chce docelowo wybudować w Polsce ponad 25 marketów budowlanych. W 2001 roku przybędzie od dwóch do czterch nowych obiektów Praktikera.(s. 4)

Właściciel Radia Zet i Radiostacji firma Eurozet zamierza przejąć kilka stacji lokalnych i chce utworzyć własną spółkę internetową. (s. 6)

Spółka Superfish, jeden z liderów w branży prztwórstwa rybnego, planuje nową emisję akcji. Jej konkurenci Lisner i Wilbo poszukują na rynku spółek do przejęcia. (s. 9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Narodowy Fundusz Inwestycyjny "Octava" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 17 stycznia