PRZEGLĄD PRASY -- 18 kwietnia

18-04-2002, 08:08

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 18 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą ograniczenia dopłat rolniczych dla krajów kandydackich polski minister rolnictwa uznał za nie do przyjęcia. Premier przypomniał jednak, że są to tylko propozycje, a nie ostateczne stanowisko UE, ale określił je jako "niesatysfakcjonujące". (s. A1 i B2)

Z raportu przygotowanego przez Rzeczpospolitą wynika, że dotychczas najlepiej składki swoich klientów inwestowały fundusze emerytalne: Polsat, Commercial Union BPH CU WBK oraz ING Nationale-Nederlanden Polska. (s.A1 i D1-D4)

Olbrzymi, choć niespodziewany popyt i niespodziewanie niska rentowność, tak analitycy rynku papierów walutowych określali wyniki pierwszego przetargu na obligacje 20-letnie. Polski rynek finansowy zbliżył się do UE, gdzie długoterminowe papiery skarbowe od dawna cieszą się wzięciem. (s.B1)

Rząd ma nadzieję, że już w drugiej połowie tego roku korzyści z pakietu "Przede wszystkim przedsiębiorczość" zostaną zdyskontowane przez firmy. Przedsiębiorcy ostrzegają, że jeszcze nie wiadomo, co się z tymi projektami ustaw stanie w Sejmie. (s.B1)

Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, Polsat prowadzi rozmowy z dwiema firmami w sprawie sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji telewizji. Do końca kwietnia powinien zostać wyłoniony kandydat, który uzyska wyłączność w negocjacjach. (s.B1)

Według TPSA, "ryzyko powstania konieczności natychmiastowej spłaty zadłużenia" jest "bliskie zeru", ale istnieje "minimalne ryzyko nieznacznego przekroczenia" wskaźnika, który pozwala bankom kredytującym spółkę na żądanie 30 czerwca natychmiastowej spłaty 12,8 miliarda złotych. (s.B3)

Mimo zapowiadanych przez związki zawodowe akcji protestacyjnych, zarząd Tele-Foniki Kable nie zrezygnował z planów restrukturyzacji grupy i likwidacji fabryki kabli w Ożarowie. W środę władze giełdy poinformowały o zawieszeniu obrotu akcjami spółki z powodu ogłoszenia wezwania. (s.B3)

W tym roku Mostostal Zabrze chce sprzedać pięć firm z grupy, a 10 innych ma być włączonych do trzech nowych spółek. Jeszcze w pierwszym półroczu tego roku ma się odbyć WZA, które po raz drugi podejmie decyzje w sprawie nowej emisji akcji. (s.B3)

W środę Bank of Tokyo-Mitsubishi (Polska) SA jako pierwszy japoński bank oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności w Polsce. Zamierza oferować usługi głównie dużym klientom korporacyjnym. W planach nie ma oferty detalicznej. (s.B5)

AmerBank będzie współpracował z kilkoma bankami europejskimi, które współdziałają z głównym kacjonariuszem spółki - niemieckim DZ Bankiem. Obejmuje to możliwość ich udziału kapitałowego w polskim banku. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Konsorcjum BAe Systems-SAAB, producent myśliwca Grippen, podpisało już umowy z polskimi zakładammi zbrojeniowymi i cywilnymi. Jeżeli konsorcjum wygra przetarg na myśliwiec dla polskiej armii, w ciągu trzech lat trafi do niego nie mniej niż dwa miliony dolarów. (s.20)

W środę nowym prezesem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) został Jan Rurański. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) dokonało zmiany na tym stanowisku tydzień po ogłoszeniu ponownej próby prywatyzacji firmy. (s.22)

Na giełdzie mogłyby pojawić się akcje pracowników PZU nim zostanie upubliczniony pakiet skarbu państwa. Takiego scenariusza nie wyklucza minister skarbu, Wiesław Kaczmarek. Na razie kwitnie niekontrolowany handel pracowniczymi akcjami spółki. (s.24)

Myślenicka Tele-Fonika KFK chce w trzecim z rzędu wezwaniu skupić resztę akcji Tele-Foniki Kable (dawny Elektrim Kable) i wbrew deklaracjom wycofać spółkę z obrotu publicznego. (s.23)

Zarząd Elektrimu złożył wierzycielom nowe propozycje, ale wciąż nie porozumiał się w sprawie odsprzedaży części telekomunikacyjnej holdingu. Za to prezes BRE Banku podtrzymuje chęć stworzenia wokół Elektrimu grupy energetycznej. (s.25)

PRAWO I GOSPODARKA

Konsorcjum France Telecom-Kulczyk Holding, do którego należy 47,5 procent akcji TPSA, nie jest na razie zainteresowane zwiększeniem udziałów w spółce. Konsorcjum ma opcję zakupu od skarbu państwa 2,5 procent udziałów TPSA plus jedna akcja do końca tego roku. (s.3)

Enterprise Investors, firma zarządzająca funduszami venture capital, prowadzi rozmowy dotyczace inwestycji w jedną z największych w Polsce sieci kablowych. Jak nieoficjalnie dowiedziało się PG, chodzi o mającą 360 tysięcy abonentów kaliską Multimedia Polska. (s.4)

W pierwszym kwartale 2002 roku sprzedano w Polsce zaledwie 6000 samochodów osobowych produkcji krajowej, wobec 18,1 tysiąca pochodzących z importu. W analogicznym okresie roku ubiegłego liczba importowanych pojazdów tylko nieznacznie przewyższała liczbę aut krajowych. (s.4)

PARKIET

Pogłoski o możliwości utworzenia dodatkowych rezerw są prawdopodobnie przyczyną przeceny akcji Softbanku. Prezes warszawskiej spółki zdementował krążące po rynku plotki. (s.2)

Do końca 2003 roku BPH-PBK zamierza zwolnić 2300 pracowników. To o 200 osób mniej niż pierwotnie zakładano. Na zwolnieniach bank zaoszczędzi 144 miliony złotych rocznie. Natomiast koszty redukcji w ciągu trzech najbliższych lat wyniosą 65,5 miliona złotych. (s.4)

Prokom Software posiada bony dłużne Prokom Investments o wartości ponad 311 milionów złotych, wynika z raportu rocznego opublikowanego przez spółkę. (s.4)

PULS BIZNESU

W tym tygodniu Prokom powinien podpisać z Sofrecomem umowę o współpracy przy wdrożeniu systemu CRM w TPSA. Z 67 milionów złotych, jakie będzie kosztować pierwszy etap prac nad CRM, gdyńska spółka otrzyma około 25 procent. (s.3)

Telefonia Dialog, trzeci co do wielkości operator telefonii stacjonarnej w kraju, podpisał list intencyjny z inwestorem finansowym. Efektem rozmów ma być pozyskanie oczekiwanego przez KGHM nowego akcjonariusza, który pomoże finansować inwestycje spółki zależnej. (s.4)

KGHM chce do końca 2003 roku spłacić 200 milionów dolarów kredytu zaciągniętego w Citibanku i ABN Amro. Być może posłużą w tym celu pieniądze z emisji obligacji. Trwają też rozmowy nad przedłużeniem do 2006 roku spłaty ponad 1,0 miliarda długu w Pekao SA i PKO BP. (s.4)

Do końca kwietnia PZU podzieli budżet informatyczny wartości 240 milionów złotych. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby ubezpieczyciel w tym roku zdecydował się na zakup systemu centralnego. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 18 kwietnia