PRZEGLĄD PRASY -- 18 lutego

18-02-2002, 07:57

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 18 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Zgodnie z wewnętrznym rozporządzeniem Banku Handlowego, konta VIP-ów zostały zakwalifikowane jako rachunki wysokiego ryzyka. Rachunki te będą co kwartał poddawane ocenie. To samo dotyczy kont rodzin i doradców VIP-ów. (s.A1)

Zasiadanie w radach instytucji, które pozostawiły po sobie złą sławę na rynku, przydarzyło się sporej grupie znanych osób. Incydenty te nie przeszkodziły im jednak w karierze zawodowej lub politycznej. Rzeczpospolita bada odpowiedzialność członków rad nadzorczych. (s.A1 i B1)

Dyrektor generalny BP Poland, Wolfgang K. Langhoff powiedział, że BP może inwestować w Polsce 30-60 milionów dolarów rocznie. Dodał, że idea połączenia PKN Orlen, austriackiego OMV i węgierskiego MOL-a w jeden koncern jest interesująca, ale trudno mu będzie utrzymać swą pozycję. (s.B2)

Komisja Europejska uważa, że pomysł połączenia hut Katowice, im. T. Sendzimira, Florian i Cedler w grupę Polskie Huty Stali (PHS) jest racjonalny. Zdaniem KE trzeba jednak znaleźć 0,5-1 miliard euro na integrację i modernizację zakładów, by te utzrymały się samodzielnie. (s.B2)

Opublikowane przez Amikę i Polar wyniki pokazują, że rok 2001 był kolejnym okresem spadku sprzedaży sprzętu AGD w Polsce. Amica ratowała się eksportem; na taki ruch nie mógł pozwolić sobie Polar, co przyczyniło się do bardzo słabych wyników wrocławskiej spółki. (s.B3)

Lubelski poseł SLD Grzegorz Kurczyk poinformował, że dobiegają końca negocjacje z potencjalnymi inwestorami lubelskiego Daewoo Motor Polska. Przejęciem całego zakładu jest ponoć poważnie zainteresowany jeden z zachodnich koncernów, ale Kurczyk nie chciał zdradzić jego nazwy. (s.B3)

Analitycy z dużym niepokojem oczekiwali na raporty spółek za czwarty kwartał. Obawiano się, że tworzenie przez firmy kolejnych rezerw spowoduje ponownie falę strat. Okazało się, że wiele przedsiębiorstw, szczególnie tych średniej wielkości, miało stosunkowo dobre wyniki finansowe. (s.B4-5)

Rzeczpospolita zastanawia się, czy kilkudziesięcioletnia historia Elektrimu dobiega końca. Tak może się bowiem zdarzyć, jeśli spółka nie dogada się z wierzycielami, a ci - jak w 1999 roku - postawią ją w stan upadłości. Poprzednim razem Elektrim został uratowany. (s.B8)

GAZETA WYBORCZA

Bez niespodzianek Sejm przyjął w nocy z piątku na sobotę budżet na rok 2002. Deficyt budżetowy nie zmienił się i wyniesie w tym roku 40 miliardów złotych. Parlamentarzyści koalicji rządzącej wyszukali jednak dla budżetu około 1,1 miliarda złotych dodatkowych dochodów. (s.22)

Największa polska księgarnia internetowa Merlin wysyłała książki do ponad 50 krajów świata. Osiągnęła ona w minionym roku sprzedaż na niebagatelnym jak na tę branżę poziomie dziewięciu milionów złotych. (s.24)

Polskie Sieci Elektorenergetyczne (PSE) nie sprzedadzą akcji Polkomtela, operatora sieci komórkowej Plus GSM. Nowy zarząd zamierza stworzyć grupę telekomunikacyjną konkurencyjną dla TPSA. (s.25)

Spośród opublikowanych w końcu tygodnia raportów kwartalnych, najważniejsze dla rynku były wyniki PKN Orlen i Elektrimu. Koncern paliwowy zanotował 15-procentowy spadek sprzedaży, a Elektrimu pokazał zaskakująco wysoki wzrost zysku netto. (s.31)

ŻYCIE

PSL szuka sojuszników do odrzucenia unijnych propozycji rolniczych dopłat. Pozostałe ugrupowania nie palą się do tego, a rząd jest zdziwiony. SLD uważa, że może to utrudnić negocjacje z UE. (s.1 i 5)

PULS BIZNESU

W czerwcu Wiener Stadtiche i HUK Coburg połączą w jedną firmę Compensę Życie i Vienna Life. Kończą też scalanie działów administracyjnych majątkowej Compensy i Herosa. Oddzielne pozostaną tylko struktury sprzedaży. (s.3)

CLiF złożył wierzycielom propozycję układu poza sądem. Chodzi o rozliczenie z leasingowanych przedmiotów z 15-procentową marżą. Banki nie odmówiły współpracy, ale postawiły warunek, że z kierowania spółką musi zrezygnować Dariusz Baran. (s.5)

Konsorcjum instytucji fiansowych, utworzone przez ING Bank Śląski, może przejąć pakiet akcji LOT-u od Swissaira. Jeżeli Szwajcarzy zgodzą się na duży upust, transakcja dojdzie do skutku. Analitycy spekulują, że potem walory odkupi British Airways. (s.7)

Polsat uczynił kolejny krok w kierunku pozyskania inwestora. Stacja Zygmunta Solorza wystosowała memoranda do potencjalnych partnerów i jest już po wstępnych rozmowach. Jednym z kandydatów jest Agora, ale Solorz nie chce się zgodzić na przejęcie przez giełdowy holding kontroli nad stacją. (s.8)

Techmex sfinalizował kolejną akwizycję. Łupem bielskiej spółki padł notowany na CeTO Karen Notebook. Techmex objął w tej firmie 51,5 procent udziałów. (s.8)

Już we wtorek inwestorem strategicznym Netii mogą zostać jej wierzyciele. Spółka szykuje się do gigantycznej emisji akcji i zamiany ich na długi. Operacja zapewne nie zaszkodzi rynkowej cenia walorów, gdyż spadły one już wystarczająco dużo. (s.9)

Józef Oleksy, przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej, ma pomysł na zwiększenie dopłat dla rolników bez wyrywania dodatkowych pieniędzy z UE. Jego zdaniem, na wsparcie polskiego rolnictwa Bruksela mogłaby przesunąć część środków z funduszy strukturalnych. (s.12)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 18 lutego