PRZEGLĄD PRASY -- 18 stycznia

Reuters
18-01-2002, 08:25

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 18 stycznia. RZECZPOSPOLITA W ostatnim dniu swojej wizyty w Polsce prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał głównie o gospodarce. Od premiera Leszka Millera usłyszał, że Polska chciałaby kupować mniej gazu, niż wynika z wcześniejszych ustaleń. Do końca lutego ma się okazać, czy Rosja się na

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 18 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

W ostatnim dniu swojej wizyty w Polsce prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał głównie o gospodarce. Od premiera Leszka Millera usłyszał, że Polska chciałaby kupować mniej gazu, niż wynika z wcześniejszych ustaleń. Do końca lutego ma się okazać, czy Rosja się na to zgodzi. (s.A1)

Istnieje możliwość, że dług publiczny w końcu bieżącego roku będzie odpowiadał ponad 50 procentom PKB. Zagrożeń, które mogą do tego doprowadzić jest wiele. Jedno z nich to niekontrolowany przyrost zadłużenia publicznych szpitali oraz samorządów. (s.A1 i B1)

Banki komercyjne działające w Polsce prowadziły w końcu 2001 roku ponad 12 milionów kont osobistych, tj. o niemal 1,8 miliona więcej niż rok wcześniej. Z roku na rok maleje udział w rynku ROR największego banku detalicznego, PKO BP. (s.B1)

Od 1 października Polska zliberalizuje całkowicie przepływy kapitałowe zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej, zapowiedział w Brukseli polski negocjator Jan Truszczyński. Oznacza to, że Polacy będą mogli otwierać konta za granicą. (s.B1) W końcu listopada 2001 roku zadłużenie skarbu państwa wyniosło ogółem 288,3 miliona złotych, co oznacza spadek o 0,3 procent w stosunku do końca października. W porównaniu w listopadem 2000 roku zadłużenie wzrosło jednak o 8,1 procent. (s.B1)

Wydawnictwo Prószyński i S-ka może sprzedać należące do niego czasopisma. Według niepotwierdzonych informacji, nabywcą ma być giełdowa Agora. (s.B3)

Polska informatyka jest niedowartościowana. Wydaje się na nią 1,66 procent PKB, gdy np. w Czechach jest to 3,4 procent. Dlatego względem UE i USA polskie opóźnienie w wykorzystywaniu Internetu jest znaczne. (s.B3)

Ponad 32 miliony złotych wynoszą długi będących w upadłości Zakładów Mięsnych w Przylepie, należących do Animeksu. Jeśli drugi z kolei przetarg nie powiedzie się, wtedy syndyk nie będzie miał pieniędzy na bieżące funkcjonowanie i wystąpi o powrót do likwidacji. (s.B4)

Jacek Rutkowski, prezes Holdingu Wronki i większościowy właściciel Amiki powiedział, że firmie nie spieszy się z pozyskaniem inwestora. Dodał jednak, że jeżeli Amika dojdzie do porozumienia z inwestorem, to pojawi się on w spółce bardzo szybko. (s.B4)

Skandynawska Nordea przejmie LG Petro Bank. Ostateczne decyzje powinny zapaść jeszce w tym miesiącu. Pakiet akcji zamierza sprzedać cała grupa akcjonariuszy LG Petro Banku, w tym PKN Orlen, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Energetyka Poznańska. (s.B5)

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) akrytykowała Program Narodowych Funduszy Inwestycyjnych (NFI) i uznała, że największe korzyści odniosły firmy zarządzające. Zdaniem przedstawicieli NFI, to niesparwiedliwa ocena. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Obrony Narodowej zgodziło się na przejęcie od niemieckiej Luftwaffe radzieckich MIG-29, zanim Polska zdecyduje się na kupno samolotu wielozadaniowego. (s.11)

Po przeprowadzonych w środę zmianach w zarządzie polsko-rosyjskiego EuRoPol Gazu pozostało jednak po dwóch Polaków i Rosjan. Na podtswaie nieoficjalnych informacji podano, że po zmianach jest trzech Rosjan i dwóch Polaków. (s.17)

Od środy w Daewoo-FSO panuje pogotowie strajkowe. Związkowcy chcą, by rząd powołał zespół, który zajmie się problemami tej firmy wynikającymi z bankructwa jej koreańskiego właściciela. (s.17)

W środę powstał rządowo-sejmowy zaspół do realizacji projektu zrenacjonalizowania Huty Ostrowiec. Projekt ten wraz z włączeniem Huty do Polskich Hut Stali ma zapewnić jej dalsze istnienie i spłacenie ogromnego długu wobec Stalexportu. (s.22)

PRAWO I GOSPODARKA

Nafta Polska wyda decyzje dotyczące przyszłości Rafinerii Gdańskiej i PKN Orlen w przyszłym tygodniu. Brytyjski Rotch Energy przedstawił plan pozyskania funduszy związanych z tą inwestycją, które Nafta Polska teraz ocenia. (s.12)

Eksperci oczekują, że wynik netto KGHM Polska Miedź za 2001 rok zamknie się kwotą od 24 milionów złotych straty do 27 milionów złotych zysku. Trudności w oszacowaniu wyników finansowych są efektem zawirowań na rynku walutowym i wahań cen miedzi. (s.12) PARKIET

Jak dowiedział się Parkiet, Green Capital Group, spółka z udziałem kapitału holenderskiego, zamierza w najbliższym czasie uplasować na polskim rynku obligacje o wartości 100 milionów złotych. Warunki oferty są wyjątkowe i wzbudzają zainteresowanie zarówno inwestorów, jak i organów nadzoru. (s.1)

Munich Re zwiększył do około 10,4 procent swój udział w Commerzbanku. Obecnie posiada także 25,7 procent HVB. Munich Re może doprowadzić do fuzji obu banków. Na polskim rynku oznaczałoby to połączenie BPH-PBK z BRE Bankiem lub sprzedaż tego ostatniego. (s.3)

Bruno Duthoit, członek zarządu TPSA powiedział, że w tym roku spółka przewiduje stabilizację przychodów w obszarach usług głosowych, czy też rozliczeń międzyoperatorskich. Operator zakłada też wzrost z tytułu dzierżawy łączy. (s.5)

PULS BIZNESU

W lutym MSP zaprosi do skłądania ofert zakupu akcji Impexmetalu. Nieoficjalnie zaintersowane akcjami spółki są Kęty. Prezes Kęt Jan Kryjak zaprzecza tym informacjom. (s.6-7)

Tomasz Kurpisz, pełniący obowiązki prezesa zarządu Hortex Holding, chce jeszcze w tym półroczu przeprowadzić emisję obligacji wieloletnich i zdobyć źródło finansowania na kolejną kampanię skupową. Sytuacja finansowa spółki jego zdaniem jest stabilna. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 18 stycznia