PRZEGLĄD PRASY -- 18 września

Artur Szymański
opublikowano: 18-09-2002, 08:10

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 18 września.

RZECZPOSPOLITA

Wojciech Janczyk, były wiceminister infrastruktury w rządzie Leszka Millera, został nowym, czwartym w tym roku, prezesem zagrożonego upadłością Elektrimu. Obligatariusze Elektrimu zaproponowali, że za 1,3 miliarda euro kupią od spółki i Vivendi 100 procent udziałów Elektrimu Telekomunikacja (ET). (s.A1, B1)

Według raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w 2001 roku w Polsce inwestycje zagraniczne były mniejsze niż rok wcześniej (8,8 miliarda dolarów wobec 9,3 miliarda dolarów) i był to jedyny przypadek spadku spośród czterech krajów Europy Środkowej i Wschodniej, do których napływa najwięcej kapitału. (s.A1, B1)

Pod koniec września Komisja Europejska (KE) zaproponuje Polsce wyższe limity produkcji rolnej niż do tej pory. Dla przyszłości polskiej wsi najważniejszy będzie wyższy limit produkcji mleka i lepszy wskaźnik tzw. plonu referencyjnego pszenicy, który służy do obliczania wysokości dopłat bezpośrednich. (s.B2)

Polscy rolnicy i firmy przetwórcze złożyły do wtorku około czterech procent wszystkich wniosków o pomoc z unijnego programu SAPARD. Pozostałe to projekty gmin. Małe zainteresowanie pieniędzmi z UE wynika głównie z faktu, że wobec SAPARD są konkurencyjne programy. (s.B2)

Rynek komputerowy powiększa się, ale jest coraz bardziej rozproszony. Z najnowszych analiz wynika, że w pierwszym półroczu 2002 roku na rynek trafiło 354,9 tysiąca komputerów stacjonarnych, przy czym prawie 64 procent to maszyny zmontowane przez małe, lokalne firmy. (s.B3)

Wszystko wskazuje na to, że do czasu zatwierdzenia przez rząd zmian w programie prywatyzacji sektora naftowego, trwający od prawie dwóch lat przetarg na akcje Rafinerii Gdańskiej (RG) pozostanie nierozstrzygnięty. (s.B4)

Władze grupy Tele-Fonika myślą o połączeniu jej w jedną spółkę. Tymczasem firma ponosi coraz większe straty spowodowane blokadą fabryki w Ożarowie. Nie wiadomo też, jak będzie ostateczna decyzja KPWiG, dotycząca przejęcia przez Krakowska Fabrykę Kabli (KFK) Tele-Foniki Kable. (s.B4)

Grupa ECI, właściciel sieci EMPiK i Galerii Centrum, nie dementuje pogłosek o przymiarkach do wejścia na giełdę. Według informacji Rzeczpospolitej, decyzja w tej sprawie powinna zapaść do połowy 2003 roku. Łączne przychody ECI wzrosły w ubiegłym roku o 21 procent do 1,443 miliarda złotych. (s.B5)

W lakonicznym komunikacie 4Media poinformowały we wtorek o rezygnacji Wojciecha Kreffta ze stanowiska prezesa zarządu spółki. Analityków nie przekonuje wyjaśnienie tej decyzji zakończeniem procesu budowy grupy medialnej. (s.B5)

Ventus, fundusz venture capital, który przed tygodniem ogłosił zamiar emisji obligacji wartych do 237,5 miliona złotych, zamierza inwestować w akcje PZU oraz Budvaru, który zajmuje się stolarką okienną. Obligacje Ventusa mają być notowane na CTO. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Komisja Europejska (KE) akceptuje niemal całe polskie stanowisko negocjacyjne w rozdziale "polityka konkurencji". Niemal całe, bo w kwestii restrukturyzacji sektora hutniczego strona polska poniosła porażkę. (s.18)

To nie jest umowa międzynarodowa, lecz tylko protokół ustaleń, który wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radą Ministrów - tak rząd ocenił kwestię porozumienia z Węgrami w sprawie dalszej liberalizacji handlu między obydwoma krajami. (s.19, 24)

Komisja Europejska (KE) nawet nie chce myśleć o tym, że Polska może nie wywiązać się ze swej obietnicy uruchomienia 1 października przełożonego i tak o trzy miesiące kontyngentu na bezcłowy import zbóż z UE. Jeśli tak się stanie, nie pozostanie bierna. (s.20)

Projekt ustawy o otwartych funduszach emerytalnych przewiduje ujednolicenie opłaty od składki do siedmiu procent dla wszystkich funduszy na rynku. Zdaniem Tomasza Bańkowskiego, prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, stracą na tym klienci OFE. (s.25)

PRAWO I GOSPODARKA

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek zdecydował się na ostateczne rozwiązanie konfliktu właścicielskiego w największym polskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Sprzedaż przez skarb państwa 10 procent udziałów w PZU Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) może być pierwszym krokiem do pozbycia się z konsorcjum Eureko i BIG BG. (s.1, 4)

MSP rozważa możliwość publicznej emisji akcji Rafinerii Gdańskiej (RG) w przypadku obrania wariantu połączenia firmy z Petrobaltikiem, rafineriami południowymi oraz spółka wydobywczą wydzieloną z PGNiG. W programie prywatyzacji sektora naftowego rząd dopuszcza także możliwość połączenia RG z PKN Orlen. (s.4)

Po wyodrębnieniu ze struktur PGNiG pozbawionej balastu długu spółki poszukiwawczo-wydobywczej, spółka otrzymałaby kredyty inwestycyjne na poszukiwania złóż gazu w Polsce. Zakupu surowca w Rosji i Norwegii nie da się jednak uniknąć. (s.6)

PARKIET

Poprzez partnerstwo z Alltel Corebanking Solutions (ACS) i zwiększenie zaangażowania w Softbank, Prokom chce stać się największą firmą IT w Europie Środkowowschodniej. Praktycznie przesądzone jest, że wdrożenie systemu informatycznego w PKO BP przypadnie nowym partnerom. Prezes Prokomu, Ryszard Krauze zaznacza jednak, że firma nie zamierza przekroczyć pułapu 51 procent głosów na WZA Softbanku. (s.2)

Do końca tego roku powinna być gotowa strategia dla rynku kapitałowego, w tym giełdy i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). Zdaniem wiceminister skarbu Małgorzaty Ostrowskiej prywatyzacja GPW jest ważna, ale nie jest celem samym w sobie. (s.5)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) byłby otwarty na inwestycje w PZU po wyjaśnieniu konfliktu między akcjonariuszami towarzystwa - stwierdza wiceprezes banku, Hanna Gronkiewicz-Waltz. EBOiR jest też gotowy wziąć udział prywatyzacji grupy dystrybutorów energii G-8. (s.8)

PULS BIZNESU

W ostatnich tygodniach pracownicy PZU mieli możliwość sprzedawania akcji towarzystwa za 55 złotych za sztukę. Jeżeli jednak fundusz Ventus - pragnący obracać tymi walorami - zaoferuje wyższą cenę, na pewno znajdzie się wielu chętnych do zawarcie transakcji. (s.3)

Resort skarbu zapowiada falę prywatyzacji. Powstaje lista firm, które wkrótce zostaną skomercjalizowane. Nie mogą jednak na to liczyć te firmy, które dysponują infrastrukturą ważną dla kraju. (s.8)

Od początku roku specjalne strefy ekonomiczne (SSE) udzieliły ponad 30 zezwoleń na inwestycje, a przynajmniej drugie tyle ich zarządy zamierzają wydać do końca grudnia. Wśród inwestorów dominują firmy małe i średnie. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / PRZEGLĄD PRASY -- 18 września