PRZEGLĄD PRASY -- 19 marca

19-03-2002, 08:12

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 19 marca.

RZECZPOSPOLITA

Nie ma już przeszkód w uruchomieniu programu pomocy UE dla wsi - Sapard. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) spełnia warunki zarządzania programem, ujawnili w poniedziałek audytorzy Komisji Europejskiej. Polska otrzyma więc wkrótce około 750 milionów euro pomocy. (s.A1 i B1)

Dzisiaj minister pracy przedstawi na posiedzeniu rządu ostateczny projekt zmian w kodeksie pracy. Wersja ta będzie uwzględniała część uwag, jakie do projektu zgłosiły związki zawodowe oraz będzie łagodniejsza od poprzedniej. (s.A1)

W lutym zwiększyła się produkcja sprzedana przemysłu. Jej wzrost wyniósł wprawdzie tylko 0,4 procent w stosunku do stanu sprzed roku, ale po trzech miesiącach spadku sprzedaży jest to wiadomość pozytywna. (s.A1 i B2)

Polska może liczyć na wsparcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju przy realizacji najróżniejszych projektów infrastrukturalnych. W ciągu najbliższych lat EBOiR zamierza inwestować w Polsce po około 550 milionów euro rocznie. (s.B2)

Nawet jeżeli Bruksela nie przyznałaby polskim rolnikom dopłat bezpośrednich do produkcji, po przystąpieniu do UE ich dochody wzrosną o 35 procent, wynika z analizy Komisji Europejskiej. (s.B2)

Deficyt budżetu państwa po lutym 2002 roku przekroczył 13,7 miliarda złotych i wyniósł 34,3 procent z zaplanowanego w budżecie, podało Ministerstwo Finansów. (s.B2)

Na spotkaniu z poznańskimi biznesmenami wicepremier Marek Pol rozwiła ich nadzieje na ponowne otwarcie negocjacji w sprawie VAT w budownictwie. Skutki wzrostu VAT ma złagodzić usprawnienie zwrotu podatku. (s.B3)

Dziś rząd ma upoważnić ministra gospodarki Jacka Piechotę do utoworzenia koncernu Polskie Huty Stali, w którym znajdą się największe firmy branży: hut im. T. Sendzimira, Katowice, Florian i Cedler. (s.B4)

Ponad 25 tysięcy nowych samochodów, czyli o sześć procent więcej niż w styczniu, sprzedano w Polsce w lutym. Klienci kupili dwa razy więcej aut importowanych niż krajowych. Nadchodzące miesiące powinny przynieść dalszy wzrost popytu na auta. (s.B4)

Grupa medialna ITI, kontrolująca telewizję TVN i portal Onet.pl, liczy, że w kwietniu zostanie dopuszczona do publicznego obrotu i planuje w tym roku emisję swych akcji. (s.B5)

Rząd przygotowuje nową ustawę o połączonym nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym, który miałby również zająć się kontrolowaniem działalności kas chorych. Projekt został rozesłany do konsultacji z ubezpieczycielami, pominięto natomiast konsultacje z funduszami emerytalnymi. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Dziś w Brukseli na posiedzeniu Rady Ministrów UE okaże się, czy w czwartek Polska będzie mogła zamknąć rokowania z Unią w sprawie swobody przepływu kapitału. Z sondy wśród dyplomatów przeprowadzonej przez Gazetę wynika, że raczej tak. (s.18)

Centertel, operator sieci telefonii komórkowej Idea ma już 3,1 miliona klientów i chce do końca roku mieć cztery miliony klientów w swojej sieci. Tym samym operator zdobyłby jedną trzecią rynku. (s.20)

PRAWO I GOSPODARKA

NBP zamierza do 2004 roku, daty wejścia Polski do UE, obniżyć rezerwy obowiązkowe, wprowadzić regularne przetargi na 28-tygodniowe bony oraz skrócić termin podstawowych operacji otwartego rynku. (s.1 i 3)

Według prognoz finansowych Elektrobudowy, w 2002 roku zysk netto spółki powinien wzrosnąć do około 9,1 miliona złotych, przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 273,2 miliona złotych. (s.7)

Prezes spółki medialnej 4Media Wojciech Krefft zapowiada kolejne zakupy na rynku mediów. Powiedział, że spółka może prowadzić rozmowy na temat przejęć, gdyż ma łatwy dostęp do środków finansowych. (s.8)

PARKIET

BGŻ zastąpi BOŚ w obsłudze środków finansowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), wynika z nieoficjalnych informacji Parkietu. Gra idzie o portfel kredytowy wart około jednego miliarda złotych. Obecnie NFOŚiGW nie ma już żadnych depozytów w BOŚ. (s.3)

Zasadnicze zmiany w strukturze i funkcjonowaniu grupy PKN Orlen zapowiedział Zbigniew Wróbel, prezes płockiego koncernu. Część firm ma zostać sprzedana, część z kolei może liczyć na zwiększenie inwestycji. Do tej pory PKN na inwestycje kapitałowe przeznaczył 1,3 miliarda złotych. (s.4)

Połowę ubiegłorocznego zysku netto, czyli 630 milionów złotych chce w postaci dywidendy wypłacić akcjonariuszom zarząd Pekao SA. Taką propozycję przedstawi WZA banku. (s.4)

PULS BIZNESU

W piątek sąd arbitrażowy zajmie się sporem między Elektrimem a Deutsche Telekom o udziały w Polskiej Telkefonii Cyfrowej. W ciągu dwóch miesięcy Vivendi ma ponadto ustalić szczegóły sprzedaży Elektrimu Telekomunikacja. Elektrim ma prawo pierwokupu, ale raczej z niego nie skorzysta. (s.4)

Zarząd PZU chce przeznaczyć jeden miliard zysku grupy z 2001 roku na inwestycje w IT i call-center. Ruszyć ma też sprzedaż spółek nie związanych z działalnością ubezpieczeniową. (s.6)

Jeszcze w tym tygodniu MSP odmrozi przetarg na warszawski STOEN. Wiele wskazuje na to, że na krótkiej liście znajdzie się siedmiu inwestorów, którzy złożyli wstępne oferty zakupu akcji dystrybutora energii. Zamiast 25 procent akcji do kupienia może być pakiet większościowy. (s.7)

Szwedzka Telia jest zainteresowana zakupem akcji Tel-Energo, wynika z nieoficjalnych informacji. Jeżeli operacja dojdzie do skutku, Szwedzi mogą stać się potencjalnym inwestorem dla alternatywnego do TPSA telekomu budowanego z aktywów MSP. (s.8)

Krakowski Comarch, który w 2002 roku wyda na inwestycje 40 milionów złotych, zamierza mocniej wejść w obsługę sektora energetycznego. Giełdowa spółka negocjuje przejęcie jednego z mniejszych graczy i deklaruje, że nie wyjdzie z inwestycji internetowych. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 19 marca