PRZEGLĄD PRASY -- 21 czerwca

FON SA
opublikowano: 21-06-2002, 08:14

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 21 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

W listopadzie UE zdecyduje o stopniowym przyznaniu dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, w grudniu zakończą się negocjacje, a w marcu nastąpi podpisanie traktatu akcesyjnego. Między styczniem a czerwcem 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami kandydackimi przystąpi do UE. Taki harmonogram przyjmą dziś przywódcy UE. (s.A1, A7)

Przyszłoroczne dochody budżetu państwa prawdopodobnie przekroczą 147 miliardów złotych, dowiedziała się Rzeczpospolita z wiarygodnego źródła. BRE Bank opublikował w swym raporcie wstępne założenia Ministerstwa Finansów do budżetu na rok 2003. Dzisiaj rząd ma jednak, zdaniem gazety, zaprezentować inne dane. (s.B1)

W czwartek Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) zajmowała się kłopotami białostockiego Banku Wschodniego oraz Wschodniego Banku Cukrownictwa. W pierwszym z wymienionych banków zaakceptowano kandydata na inwestora. W stosunku zaś do drugiego nie podjęto żadnych decyzji. (s.B1)

PKO BP poinformował, że stworzył 145 milionów złotych rezerw na 60 procent wartości kredytów udzielonych Stoczni Szczecińskiej Porta Holding. Maria Wiśniewska, prezes banku Pekao powiedziała, że jej bank pożyczył stoczni prawie 498 milionów złotych. Peako jeszcze nie ustalił wielkości niezbędnej rezerwy. (s.B2, B3)

Polska nie ma szans wynegocjować od razu pełnych płatności bezpośrednich dla rolników po wejściu do UE. Dlatego powinna zabiegać, aby trafiły tylko do gospodarstw, które produkują na rynek, uważa profesor Witold Orłowski, doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. (s.B20

Wątpliwy jest sens dzisiejszego zgromadzenia akcjonariuszy spółki EuRoPol Gaz, eksploatującej gazociąg jamalski w Polsce. Choć na początku miesiąca polska i rosyjska strona uzgodniły formalnie sposób poprawy efektywności w tej spółce, to jednak nie udało się tego doprowadzić do końca. (s. B3)

Zwolnienie około 300 osób oraz obniżenie pensji pracownikom zaproponował w czwartek związkom zawodowym zarząd spółki H.Cegielski Poznań SA. Prezes firmy, Wacław Piotrowski, mówi, że spowodowała to sytuacja w przemyśle okrętowym. (s.B4)

Do czasu otrzymania odpowiedzi od ministra skarbu Wiesława Kaczmarka, czy osoby wybrane do rady nadzorczej PZU Życie rzeczywiścia są jego reprezentantami przedstawiciele Eureko nie będą uczestniczyć w jej posiedzeniach. Oznacza to, że największa polska firma ubezpieczeń na życie nie ma pełnego nadzoru. (s. B5)

GAZETA WYBORCZA

Do końca czerwca ZUS nie zawrze ugody w sprawie komputeryzacji Zakładu z Prokomem, przewiduje Ireneusz Fąfara, wiceprezes ZUS. Gazeta rozważa, czy firma komputerowa zdecyduje się na proces. (s.19)

W czwartek PKN Orlen poinformował, że do końca 2005 roku chce przeznaczyć 2,5 miliarda złotych na inwestycje w sieć detaliczną. Koncern nadal chce budować stacje benzynowe, ale będą to obiekty kompleksowe, na których oprócz zatankowania benzyny będzie też można zrobić zakupy. (s.26)

W czwartek, zgodnie z zapowiedziami, Henryka Pieronkiewicz opuściła fotel prezesa największego polskiego banku - PKO BP. Zastąpił ją Andrzej Podsiadło. WZA banku zatwierdziło też ubiegłoroczne wyniki finansowe. (s.27)

France Telecom do końca czerwca złoży ofertę zakupu 2,5 procent plus jedna akcja TPSA, potwierdził minister skarbu Wiesław Kaczmarek. Oznacza to, że jeszcze latem francuskie konsorcjum przekroczy poziom 50 procent udziałów w polskim operatorze. (s.27)

PRAWO I GOSPODARKA

Negocjacje z UE w najtrudniejszych obszarach - rolnictwie, polityce regionalnej oraz budżecie i finansach - nabiorą tempa dopiero po wyborach w Niemczech, oceniają polscy negocjatorzy. Mają oni nadzieję zakończyć negocjacje z UE w trakcie prezydencji duńskiej, rozpoczynającej się 1 lipca. (s.1, 3)

Polski rząd przygotowuje alternatywne warianty wsparcia polskich rolników na wypadek, gdyby dotacje z UE nie zapewniły im warunków konkurencji z rolnikami z UE. Rozważa się m.in. wprowadzenie dopłat z budżetu krajowego lub ceł ochronnych. (s.3)

Wiesław Rozłucki, prezes GPW powiedział, że w tym roku giełdę czeka debiut 8-10 nowych spółek. Giełda liczy też na współpracę ze skarbem państwa. Ogólna liczba firm nie ulegnie jednak znaczącej zmianie, gdyż kilka firm opuści parkiet. (s.5)

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) sfinalizują dzisiaj 800-milionową pożyczkę dla Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. W tym roku Fundusz zostanie dofinansowany kolejną pożyczką zagraniczną. (s.6)

W pierwszym półroczu stacje paliw koncernu PKN Orlen zwiększyły sprzedaż paliw średnio o 18 procent i to w warunkach coraz ostrzejszej konkurencji. Sądząc po danych operacyjnych przedstawionych przez zarząd spółki, drugi kwartał powinien być dla Orlenu udany. (s.8)

PULS BIZNESU

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) mają wiele zastrzeżeń do oferty publicznej ITI Holdings. Negatywnie oceniają także widełki ceny emisyjnej. Spora ich część nie podjęła jeszcze decyzji o zainwestowaniu w spółkę. (s.3)

PARKIET

Kulczyk Holding SA poinformował, że wraz z podmiotami zależnymi posiada ponad 23,9 miliona akcji PKN Orlen, czyli 5,7 procent kapitału koncernu. Oznacza to, że od ostatniego lutowego WZA spółki prawdopodobnie dokupił znaczący pakiet, gdyż wówczas zarejestrował nieco ponad 15 milionów akcji. (s.3)

Na koniec tego roku BZ WBK chce osiągnąć zwrot z kapitału na poziomie 12-17 procent wobec dziewięciu procent w 2001 roku, powiedział prezes banku, Jacek Kseń. Spodziewa się on też, że w drugim kwartale tego roku spółka osiągnie wyniki równie dobre jak w pierwszym, kiedy bank miał zysk netto na poziomie 69,1 miliona złotych. (s.3)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: FON SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 21 czerwca