PRZEGLĄD PRASY -- 21 listopada

Piotr Kuczyński
opublikowano: 21-11-2002, 07:56

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 21 listopada.

RZECZPOSPOLITA

W środę Trybunał Konstytucyjny zdyskwalifikował ustawę o abolicji podatkowej i deklaracjach majątkowych, uznając ją za niezgodną z konstytucją. TK podzielił wszystkie zastrzeżenia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. (s.A1, C1)

Rząd przyjął program restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego na najbliższe trzy lata. Zakłada on zmniejszenie zatrudnienia o 35 tysięcy osób, likwidacją siedmiu kopalń i utworzenie Kompanii Węglowej. Wiceminister gospodarki Marek Kossowski powiedział, że rząd chce powrotu do normalnego obrotu handlowego w górnictwie. (s.A1, B1, B2, B4)

Sprzedaż w przemyśle była w październiku o 4,4 procent większa niż we wrześniu, a w skali roku wzrosła o 3,2 procent. To już drugi kolejny miesiąc poprawy - we wrześniu sprzedaż w przemyśle wzrosła o 6,6 procent. Analitycy uważają, że oznacza to umiarkowane ożywienie, ale nie są pewni, czy okaże się trwałe. (s.B1)

Z informacji Rzeczpospolitej wynika, że podczas środowych gospodarczych rozmów polsko-rosyjskich doszło do porozumienia w sprawie konieczności zmian w tzw. gazowym kontrakcie stulecia i związanej z tym umowie międzyrządowej. Chodzi o umowę, na mocy której Polska w ciągu 25 lat miała odebrać około 250 miliardów m3 gazu. (s.B3)

UE tylko w niewielkim stopniu weźmie pod uwagę postulat polskich negocjatorów, aby limity mleka uwzględniały produkcję gospodarstw na własne potrzeby - przyznali w środę unijni dyplomaci. Może to spowodować, że Polska już wkrótce będzie sprowadzać poważną część potrzebnego mleka. (s.B3)

Po dwóch tygodniach przerwy w czwartek w Ministerstwie Finansów spotka się zespół zajmujący się systemem finansowania sektora stoczniowego. Także w czwartek wznowione zostaną obrady walnego zgromadzenia akcjonariuszy Stoczni Gdynia. (s.B4)

PKO BP chce być pierwszym polskim bankiem, który przekroczy barierę dwóch miliardów złotych rocznego zysku netto - zapowiedział szef banku, Andrzej Podsiadło. Zdaniem prezesa taki wynik bank może uzyskać w okresie realizacji strategii na lata 2003-2005. Podsiadło uważa też, iż za lata 2002 i 2003 bank nie powinien wypłacać dywidendy. (s.B5)

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd poprze projekt stworzenia indywidualnych kont emerytalnych. Jeśli Sejm przyjmie odpowiednią ustawę, to pod koniec 2003 lub na początku 2004 roku będzie można samodzielnie odkładać pieniądze na przyszłą emeryturę na specjalnych kontach. Zyski z kont miałyby być zwolnione z podatku. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Do 2006 roku polscy rolnicy będą dostawali dopłaty z UE w tzw. systemie uproszczonym, czyli od hektara - zdecydował rząd. Polska zamknie negocjacje z Unią w sprawie konkurencji, co oznacza m.in. pogorszenie sytuacji niektórych inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). (s.19)

Włosi naciskają na Fiata, by planowaną produkcję nowego auta przeniósł z Polski do przeżywającej kłopoty fabryki na Sycylii. Prawdopodobnie nie wchodzi to w rachubę z powodu zobowiązań, jakie podjęli Włosi, przejmując w 1992 roku fabrykę aut FSM. (s.21)

Mający giełdowe aspiracje producent napojów Hoop kupi wszystkie udziały producenta Wody Grodziskiej. Szefowie Hoopa zapowiadają też kolejne przejęcia mniejszych producentów napojów. (s.23)

PRAWO I GOSPODARKA

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) i Ministerstwo Gospodarki najprawdopodobniej w tym tygodniu wyślą do 10 inwestorów memoranda informacyjne o prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS), powiedział wiceminister gospodarki, Andrzej Szarawarski. (s.5)

Deficyt handlu zagranicznego po trzech kwartałach tego roku wzrósł do ponad 10,4 miliarda dolarów z prawie 10,36 miliarda po trzech kwartałach 2001 roku, podał GUS. (s.8)

PARKIET

W październiku odnotowano znaczny spadek bezrobocia, ocenia Jerzy Hausner, minister pracy, na podstawie danych uzyskanych z urzędów pracy. Minister nie chciał jednak ujawnić konkretów. We wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 17,6 procent. Może to być zasługa rosnącej produkcji. (s.1, 8)

ComputerLand prowadzi rozmowy z Emaksem - wynika z informacji Parkietu. Między innymi dlatego rynek obiegła plotka, że może dojść do przejęcia poznańskiej firmy. Spółki nie potwierdziły doniesień. W środę akcje Emaksu zadebiutowały na giełdzie. (s.1)

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie zgadza się na propozycje PKN Orlen, dotyczące zamiany udziałów w Naftoporcie aportem na część akcji Rafinerii Gdańskiej (RG) - powiedział szef resortu, Wiesław Kaczmarek. Dodał, że warunkiem przejęcia akcji RG jest przedstawienie przez PKN satysfakcjonującej MSP propozycji zmiany układu właścicielskiego w Naftoporcie. (s.3)

Nie ma odwrotu od restrukturyzacji polskiej energetyki. Rządowy zespół zajmujący się tym problemem chce kontynuować przetarg na grupę G-8. W innych przypadkach ma być preferowana prywatyzacja poprzez GPW. (s.8)

PULS BIZNESU

Przy sprzeciwie Solidarności rada nadzorcza KGHM przyjęła długoterminową strategię rozwoju. Zakłada ona powolne wyjście z sektora telekomunikacyjnego i inwestycje w wydobycie miedzi i innych metali - również poza granicami Polski. Firma chce wydać na krajowe złoża 2,1 miliarda złotych. (s.6)

Delegacja polska i rosyjska kolejny raz omawiały problemy gazowe. Ujawnienie przez Gazprom decyzji o budowie gazociągu północnego przez Bałtyk oznacza jedno: wywarcie presji na Polskę. PGNiG może bowiem pokrzyżować plany Gazpromu, decydując się szybko na budowę Baltic Pipe. (s.7)

Tylko w listopadzie fundusze inwestycyjne mogą zdobyć od dwóch do trzech miliardów złotych nowych aktywów. Stanie się tak głównie dzięki funduszom z serii tzw. antypodatkowych, które stają do rywalizacji z bankowymi obligacjami. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 21 listopada