PRZEGLĄD PRASY -- 21 marca

21-03-2002, 07:56

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 21 marca.

RZECZPOSPOLITA

Jeśli stanowisko rządu w sprawie warunków integracji polskiego rolnictwa zostanie przyjęte przez kraje "Piętnastki", polska wieś otrzyma w latach 2004-2013 dotacje rzędu 27,9 miliarda euro. Gdyby jednak stanęło na propozycjach Unii, będzie to o blisko 18 miliardów mniej. (s.A1 i B1)

Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa, utrzymała w środę ratingi długoterminowe: w wysokości BBB+ dla zobowiązań w walutach zagranicznych i A+ dla zobowiązań w złotych. (s.B1)

W środę Sejm przyjął uchwałę zobowiązującą rząd do zmiany stanowiska w negocjacjach z Unią Europejską w sprawie podatku VAT w budownictwie. Za przyjęciem uchwały, prócz posłów opozycji, byli też posłowie PSL i UP. (s.B2)

Zgodnie z ustawą czekającą na podpis prezydenta, zarząd Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) oraz Polskiej Agencji Informacyjnej (PAI) mają pół roku na wypracowanie koncepcji połączenia spółek. Nie wiadomo, komu miałaby podlegać połączona instytucja. (s.B2)

Ułatwienie dostępu polskich towarów do rosyjskiego rynku i likwidacja polskiego deficytu handlowego oraz sprawa umowy o wzajemnej ochronie inwestycji są głównymi tematami rozmów ministra gospodarki, Jacka Piechoty z rosyjskim ministrem rozwoju gospodarczego i handlu, Germanem Grefem. (s.B2)

Największy amerykański producent sprzętu AGD, Whirlpool, kupił 94,84 procent akcji Polaru SA, drugiej co do wielkości sprzedaży firmy z tej branży w Polsce, mającej 17-procentowy udział w rynku. (s.B3)

Netia, największy alternatywny teleoperator w Polsce, planuje kolejne podwyższenie kapitału przez emisję do ponad 83,222 miliona akcji serii J. Proponowana emisja jest mniejsza niż zapowiadano. (s.B3)

KPWiG bada sprawę upadłej spółki STGroup. Do wrocławskiej prokuratury trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego działalności na szkodę tej firmy. (s.B6)

Na wniosek Holandii Komisja Europejska przygotowuje w tym roku raport o liberalizacji zasad inwestowania za granicą polskich funduszy emerytalnych, powiedzieli Rzeczpospolitej unijni dyplomaci. Taki był warunek zamknięcia w środę negocjacji o swobodnym przepływie kapitału. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo pracy w najbliższych miesiącach przedstawi projekt zmian w systemie emerytalnym. Resort wyjaśnia, że chodzi o to, by obniżyć koszty systemowe i zmotywować towarzystwa do konkurencji, bo to będzie miało wpływ na wysokość przyszłych emerytur. (s.16)

Rada nadzorcza PZU postanowiła przeznaczyć cały ubiegłoroczny zysk na finansowanie strategicznych projektów grupy. Dziś minister skarbu, Wiesław Kaczmarek ma się spotkać z przedstawicielami Eureko, by negocjować dalszą strategię prywatyzacji ubezpieczyciela. (s.23)

PRAWO I GOSPODARKA

W marcu koniunktura w przemyśle, budownictwie i handlu detalicznym jest lepsza niż w lutym, ale nadal zła, wynika z badań GUS. (s.1 i 10)

W lutym stopa bezrobocia wzrosła do 18,1 procent z 18 procent w styczniu, ocenia minister pracy, Jerzy Hausner. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się więc o około 25 tysięcy i wyniosła 3,278 miliona osób. (s.10)

PULS BIZNESU

Paliwowy koncern Preem rozważa sprzedaż swojej firmy w Polsce. Szwedzi podkreślają jednak, że decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero po prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. (s.3)

Kierownictwo browaru Brok chce ułożyć się z mniejszymi wierzycielami, którym spółka jest winna 15 milionów złotych. Prócz tego firma ma jeszcze 90 milionów długu wobec Pekao SA. (s.4)

BRE Bank chciałby sprzedać Elektrim Telekomunikację w ciągu 12 miesięcy, ale to może nie być takie proste. Wojciech Kostrzewa przyznaje w wywiadzie dla gazety, że plan, który realizuje jest ryzykowny. (s.5)

Akcjonariusze mniejszościowi Stomilu Olsztyn, toczący spór z Michelinem, zmieniają front. Choć wcześniej postulowali, by do badania spółki powołać rewidenta z tzw. wielkiej piątki, teraz proponują wprowadzenie mniej znanego audytora. (s.6)

PARKIET

Już tylko 1-procentowy udział ma grupa Elektrimu w spółce El-Dystrybucja (99 procent kontroluje Kulczyk Holding), podmiocie, który złożył poprawioną ofertę zakupu udziałów zakładów energetycznych z tzw. grupy G-8. Losy przetargu ciągle jednak nie są pewne. (s.3)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 21 marca