PRZEGLĄD PRASY -- 21 sierpnia

HUTA 'OŁAWA' SA
opublikowano: 21-08-2002, 08:22

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 21 sierpnia

RZECZPOSPOLITA

Trzy ministerstwa i kilka innych instytucji wydaje pieniądze przeznaczone na reklamę Polski za granicą. Nikt tego nie koordynuje. Fachowcy od marketingu uważają, że można by zrobić porządną kampanię promocyjną, gdyby utworzyć jedną kasę i jasną strategię wydatków. (s.A1, A4)

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnych operacji XI NFI, gdy kierował nim niedawny szef PZU Życie, Ireneusz Nawrocki. Szczegóły nielegalnych transakcji giełdowych ujawniła Rzeczpospolita. (s.A1, A3)

Ponad 26 milionów złotych na wypłatę zaległych wynagrodzeń dla 13 tysięcy pracowników musi w tydzień zdobyć zarząd Grupy Stoczni Gdynia. Przed miesiącem rząd zgodził się na poręczenie spłaty 150 milionów dolarów kredytów na budowę statków przez gdyńską spółkę. (s.A1, B1)

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o restrukturyzacji, komercjalizacji i prywatyzacji PKP zakłada, że firmie zostanie umorzonych 2,5 miliarda złotych zobowiązań publicznoprawnych. Rząd zgodził się też na dodatkowe gwarancje dla zobowiązań przewoźnika o wartości 2,1 miliarda złotych. (s.B1)

Prezes KGHM Polska Miedź, Stanisław Speczik powiedział, że celem spółki jest produkcja miedzi na poziomie 540 tysięcy ton i około 1400 ton srebra. Dodał, że jeśli obniżka kosztów w porównaniu z rokiem 2001 wyniesie 200 dolarów na tonę, bez względu na efekt działalności Telefonii Dialog, KGHM będzie mógł przeznaczyć 400-500 milionów złotych na inwestycje. (s.B2)

Z rozmów, jakie przeprowadziła Rzeczpospolita z prezesami dużych zakładów, wynika, że o programie oddłużania przedsiębiorstw entuzjastycznie mówią zarządy tych firm, których zadłużenie jest znaczne, ma charakter trwały i rośnie. Przeciw są prezesi, którzy starali się regulować zobowiązania, restrukturyzować firmy, rozwijać produkcję. (s.B2)

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego i modernizacji sił zbrojnych. Nowelizacja ma m.in. umożliwić utworzenie dwóch grup kapitałowych przemysłu zbrojeniowego oraz wykorzystanie 300 milionów złotych na restrukturyzację firm i zakup uzbrojenia. (s.B2)

Przedstawiciele TPSA, nie informując abonentów o tym, kogo reprezentują, proponują im likwidację prefiksów. Nie dodają też, że chodzi o podpisanie umowy z TPSA o świadczenie usługi połączeń międzystrefowych. Netia jednocześnie ocenia, że jest to stosowanie praktyk nieuczciwej konkurencji przez monopolistę. (s.B4)

Przewodniczący KPWiG, Jacek Socha powiedział, że Komisja widzi problem kreatywnej księgowości pomiędzy spółkami w grupach kapitałowych. Dlatego, dodał, KPWiG odchodzi w regulacjach od sprawozdań jednostkowych na rzecz skonsolidowanych. Przewodniczący Socha zapewnił też, że Komisja będzie tropić kreatywną księgowość. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

We wtorek, na 200 dni, rząd wprowadził wysokie cła na import części wyrobów stalowych. Niektóre firmy z branży już mają plan, jak je ominąć. Wyższe cła, w zamyśle rządu, mają pomóc polskim hutom, bo importerzy zwiększą teraz zamówienia na ich wyroby. (s.14)

Stalexport zaproponował resortowi infrastruktury, że odda koncesję na eksploatację autostrady A4 swojej spółce zależnej. To jego reakcja na groźby ministerstwa, że może odebrać katowickiej firmie koncesję. (s.19)

Enterprise Investors, największa na polskim rynku grupa funduszy venture capital, wkrótce wprowadzi na giełdę swoją kolejną spółkę. Tym razem będzie to warszawska spółka informatyczna Comp. (s.19)

PRAWO I GOSPODARKA

Stocznia Szczecińska Nowa podpisała kontrakt na trzy statki z niemieckim armatorem o wartości 100 milionów dolarów. Możliwe są dalsze kontrakty na 260 milionów dolarów oraz umowy z Norwegami i Rosjanami. (s.1, 6)

PTK Centertel i Nortel Networks podpisały wartą 80 milionów euro umowę, na podstawie której w ciągu najbliższych trzech lat Nortel stanie się wyłącznym dostawcą infrastruktury GSM i GPRS dla sieci telefonii komórkowej Idea na terenie południowej Polski. (s.7)

PARKIET

Konsorcjum BRE i Eastbridge najprawdopodobniej nie kupi od Elektrimu udziałów w Elektrimie Telekomunikacja (ET) - wynika z nieoficjalnych informacji Parkietu. Warszawski holding będzie dążył do spieniężenia pozostałych aktywów i rozważy wykup części własnych akcji. Prezes spółki, Maciej Radziwiłł, wierzy w możliwość stworzenia z Elektrimu spółki działającej w branży energetycznej. (s.1)

Przegląd kontraktów pod kątem międzynarodowych zasad rachunkowości to jedna z przyczyn tak niskich przychodów grupy PIA Piaseckiego w drugim kwartale bieżącego roku. Wysoki poziom kosztów spowodował, że skonsolidowana strata wyniosła aż 120 milionów złotych. (s.1)

PULS BIZNESU

Zgodnie z przewidywaniami, ComArch wygrał dwa pozostałe przetargi na dostawę komputerów dla szkół. Krakowska spółka dostarczy sprzęt NTT i zainkasuje łącznie 16,6 miliona złotych. We wcześniejszych konkursach zwyciężyły OFEK i Ster-Projekt. Tymczasem rozstrzygnięcia warte 70 milionów złotych szykuje resort finansów. (s.3)

General Electric Capital Aviation Services odkupił 10 boeingów eksploatowanych przez PLL LOT. Następnie na korzystniejszych niż poprzednio warunkach wyleasingował je polskiej spółce. Dzięki operacji o szacunkowej wartości 800 milionów złotych przewoźnik może realnie myśleć o zrealizowaniu prognozy zysku na koniec 2002 roku. (s.4)

Decyzja sąd rejonowego, zatwierdzająca postępowanie układowe Netii Holdings, nie uprawomocniła się. Do sądu wpłynęło bowiem zażalenie funduszu Sisu, wierzyciela spółki. Na pewno wydłuży to proces wychodzenia operatora z tarapatów finansowych. (s.4)

Mimo niemal całkowitego wyhamowania wzrostu rynku, większość towarzystw ubezpieczeń na życie zdoła poprawić wyniki wyniki finansowe, głównie dzięki drastycznej nieraz redukcji kosztów. Łatwe nie były również warunki działania ubezpieczycieli majątkowych w pierwszym półroczu 2002 roku (s.6-7)

Rząd przyjął informację o modyfikacji programu restrukturyzacji hutnictwa. Resort gospodarki obliczył, że na uzdrowienie firm potrzeba jest 2,3 miliarda złotych pomocy publicznej. Konsultanci Komisji Europejskiej oceniają zaś konieczne wsparcie na ponad trzy miliardy złotych. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: HUTA 'OŁAWA' SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 21 sierpnia