PRZEGLĄD PRASY -- 22 listopada

MOSTOSTAL PŁOCK SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 22-11-2002, 08:12

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 22 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Dzień po zatwierdzeniu przez rząd programu restrukturyzacji górnictwa pracę stracili prezesi pięciu spółek węglowych, ale minister gospodarki Jacek Piechota zapewnia, że to nie jest kara. (s.A1, B1)

Nie sprawdzają się czarne scenariusze, według których do końca tego roku bez pracy miałby zostać co piąty Polak. Od kilku miesięcy bezrobotnych przybywa znacznie wolniej. Rzeczpospolita zastanawia się dlaczego i czy rzeczywiście prawdziwe bezrobocie maleje. (s.A6)

Przyjęcie uproszczonego systemu podziału dopłat bezpośrednich dla rolników utrudni konkurowanie setek tysięcy polskich gospodarstw z zachodnimi farmerami. Polski rząd ostrzega również UE przed możliwością wystąpienia do sądów inwestorów, którzy zaczęli działać w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) w 2000 roku. (s.B2)

Do urzędów skarbowych wpłynęło prawie 60 tysięcy wniosków o oddłużenie na łączną kwotę 6,2 miliarda złotych, natomiast do oddziałów ZUS 54 tysiące na kwotę 4,96 miliarda. Nie wszyscy uważają to za sukces. (s.B3)

Witold Graboś, prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) uważa, że w najbliższych dniach TPSA i operatorzy komórkowi muszą dojść do porozumienia w sprawie znaczącego obniżenia cen połączeń z sieci stacjonarnych do komórkowych. (s.B3)

W ciągu trzech godzin zakończyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy Stoczni Gdynia, przerwane przed dwoma tygodniami. Bez efektów przebiegło natomiast w Ministerstwie Finansów spotkanie zespołu uzgadniającego zasady finansowania przez banki produkcji stoczniowej w Polsce. (s.B4)

W pakiecie offsetowym Lockheed Martina, który jest jednym z trzech koncernów oferujących polskiej armii samolot wielozadaniowy, znalazły się inwestycje w sektor hutniczy. Nie podoba się to kilku światowym producentom stali, którzy - nie uczestnicząc w przetargu na samolot - są zainteresowane prywatyzacją polskich hut. (s.B4)

Zmiana systemu rozliczeniowego ZUS spowodowała, że znacznie wzrosła liczba operacji wykonywanych przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), które w związku z tym musiały ponieść dodatkowe koszty na modyfikację własnych systemów. Nie przyczyniło się natomiast to do zwiększenia regularności w przekazywaniu składek do PTE. (s.B7)

Według wyliczeń Ministerstwa Pracy, w pierwszym roku prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych (IKE) strata budżetu państwa z tego tytułu wyniesie 8,25 miliona złotych. Rzeczpospolita dotarła do materiału dotyczącego IKE. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Kryzys budżetowy został zażegnany. Dziurę po odrzuconej przez Trybunał konstytucyjny abolicji i o ponad połowę mniejszych wpływach z oddłużania podreperują wpłaty z zysku NBP. Platforma Obywatelska (PO) mimo to zgłosi wniosek o odwołanie wicepremiera Grzegorza Kołodki. (s.1, 22)

Gazeta zastanawia się, czy Polska zażąda od UE 600-900 milionów euro rocznej rekompensaty budżetowej w zamian za rezygnację z redukcji polskiej składki unijnej. Jest to jeden z wariantów, jakie rozpatrywał rząd, ale nie wiadomo czy na ten wariant się zdecydowano. (s.24)

Jest kolejny od ponad roku termin ostatecznego rozstrzygnięcia problemów współpracy gazowej Polski z Rosją. W czasie środowych rozmów z wicepremierem Rosji Wiktorem Christenką wicepremier Marek Pol uzgodnił, że stanie się to do końca roku. (s.26)

Antypodatkowe fundusze inwestycyjne sprzedają się z dnia na dzień coraz lepiej. Wkrótce sprzedaż certyfikatów może przekroczyć dwa miliardy złotych. Inwestorów nie zrażają nawet dość wysokie prowizje pobierane przez niektórych antypodatkowych powierników. (s.32)

PRAWO I GOSPODARKA

Jeżeli skarb państwa nie porozumie się z PKN Orlen w sprawie Naftoportu, przetarg na Rafinerię Gdańską (RG) może zostać unieważniony. W nowym przetargu duże szanse miałyby firmy rosyjskie, co oznaczałoby bankructwo koncepcji "ryzyka politycznego" ministra skarbu Wiesława Kaczmarka. (s.1, 3)

Po trzech kwartałach zysk grupy PZU przekroczył 1,02 miliarda złotych, czyli był o blisko 21 procent lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Prezes PZU, Zdzisław Montkiewicz szacuje, że na koniec roku zysk grupy przekroczy ubiegłoroczny wynik. (s.1, 15)

PARKIET

Wiceminister gospodarki Maciej Leśny chce spotkać się z przedstawicielami Fiata w Polsce z powodu sytuacji koncernu we Włoszech. Niepokoją go informacje o naciskach, aby produkcja nowego auta Fiata nie była uruchamiana w Polsce, ale we Włoszech. (s.1)

Zakładane w nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości rozluźnienie restrykcji w zakresie reklamy piwa nie spowoduje odzyskania przez firmy reklamy zewnętrznej utraconych wcześniej 10 procent przychodów - uważają przedstawiciele sektora. Producenci piwa obawiają się, że w ich przypadku bilans zmian może być ujemny. (s.4)

EFL poinformował, że będzie pośredniczył w udzielaniu kredytów Lukasa na zakup samochodów. Spółka szacuje, że na uzyskanych w ten sposób prowizjach będzie mogła zarobić rocznie co najmniej dwa miliony złotych. (s.6)

PULS BIZNESU RMF FM przygotowuje się do wejścia na rynek telewizyjny. Stacja ma koncesję na nadawanie drogą satelitarną, ale rozważa też zakup stacji naziemnej. W grę wchodzi m.in. TV4. Pieniądze na inwestycje mają pochodzić z emisji obligacji lub od inwestora finansowego. Alternatywą może być wprowadzenie Broker FM na giełdę w 2004 roku. (s.6)

Utworzenie własnego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych przyniesie do około 2,6 miliona złotych oszczędności rocznie - wyliczyła Poczta Polska. Rada Poczty zaaprobowała projekt.

Obecnie trwa nanoszenie poprawek resortu finansów do wniosku o licencję. Natomiast Bank Pocztowy rozpisał przetarg na dostawę scentralizowanego systemu informatycznego. (s.8, 9)

Dziś upływa termin składania ofert na zakup od NBP firmy telekomunikacyjnej Telbank. Oferty na pewno złożyły: Enterprise Investors (EI), Bancroft oraz zdecydowany faworyt - Tel-Energo, którego finansowo wspiera EBOiR. Cena za pakiet akcji prawdopodobnie nie przekroczy 200 milionów złotych. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MOSTOSTAL PŁOCK SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 22 listopada