PRZEGLĄD PRASY -- 23 stycznia

Reuters
opublikowano: 23-01-2002, 08:03

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 23 stycznia. RZECZPOSPOLITA Ponad 3,1 miliona Polaków jest bez pracy. W opublikowanym we wtorek raporcie GUS podał, że bezrobocie sięgnęło w grudniu 17,4 procent. Jest na najwyższym poziomie od 1989 roku. (s.A1) Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że wielkość dostaw

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 23 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Ponad 3,1 miliona Polaków jest bez pracy. W opublikowanym we wtorek raporcie GUS podał, że bezrobocie sięgnęło w grudniu 17,4 procent. Jest na najwyższym poziomie od 1989 roku. (s.A1)

Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że wielkość dostaw gazu dla Polski określa umowa z 1993 roku i jest ona podstawą do załatwienia tego problemu. Dodał, że dla Gazpromu najważniejsza jest realizacja porozumienia dotyczącego gazociągu jamalskiego. (s.B1)

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział, że nie przewiduje w najbliższym czasie wzrostu inflacji. Jego zdaniem jednak, wiele będzie zależeć od skali i skutków podwyżek cen administracyjnych. (s.B1)

Swissir Group oficjalnie poinformował Ministerstwo Skarbu Państwa o chęci sprzedaży 25,1 procent akcji Polskich Linii Lotniczych LOT. Nie wiadomo jeszcze, czy są jacyś chętni do kupna akcji LOT i czy Swissair prowadzi rozmowy z potencjalnym kupcem. (s.B1)

Prawdopodobnie w połowie lutego będzie gotowy projekt ustawy pozwalającej operatorom telekomunikacyjnym na zmianę opłat za koncesje na inwestycje w infrastrukturę. Sprawa dotyczy około 400 milionów euro, z czego 300 milionów przypada na El-Net, Netię i Telefonię Lokalną. (s.B1)

Przynajmniej co szósta spółka giełdowa nie spełniłaby dziś kryteriów dopuszczenia na rynek podstawowy i równoległy GPW. Giełda nie zamierza jednak tego weyfikować i dokonywać przesunięć, czy też usuwać w parkietu firm znajdujących się w trudenej sytuacji finansowej. (s.B1)

Konsolidację spółek dystrybucyjnych i utworzenie dwóch, trzech grup skupiających producentów energii, a następnie ich prywatyzację przewiduje najnowszy rządowy program przygotowywany dla polskiej elektroenergetyki. (s.B2)

Wartość tegorocznych inwestycji TPSA we wdrożenie systemów informatycznych można szacować na 420 milionów złotych. To o ponad połowę mniej, niż wcześniej spółka chciała na ten cel wydać. Zmniejszenie planów inwestycyjnych to efekt weryfikacji planów rozwoju spółki. (s.B4)

Jak podało Ministerstwo Finansów, deficyt budżetwy w 2001 roku był niższy od planowanego o 399,4 miliona złotych i wyniósł 32,5 miliarda złotych. Dochody budżetowe wyniosły zaś 140,3 miliarda złotych wobec planowanych 152,5 miliarda złotych. (s.B5)

Zysk netto BIG Banku Gdańskiego wyniósł w 2001 roku 44,7 miliona złotych. Skonsolidowany wynik grupy kapitałowej BIG BG to 64,2 miliona złotych. analitycy twierdzą, że to niewiele, uwzględniając wielkość banku. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

PKO BP planuje w tym roku osiągnąć podobne wyniki finansowe jak w 2001 roku. Za ubiegły rok bank zakładał zysk netto na poziomie 1,08 miliarda złotych. Wiceprezes PKO BP Waldemar Stawski powiedział, że realizacja planów jest bardzo prawdopodobna. (s.22)

Na wtorkowym NWZA giełdowego Mieszka akcjonariusze zdecydowali o 20- perocentowym podwyższeniu kapitału zakładowego. Emisja 1,1 miliona nowych akcji w całości skierowana będzie do inwestora finansowego, niemieckiego Dresdner Kleinwort Benson. (s.23)

Firma audytorska zaleciła KGHM utworzenie rezerwy na odprawy dla odchodzących ze spółki pracowników. Wyskość odpraw może sięgnąć nawet 150 milionów złotych, co negatywnie odbje się na wynikach spółki za 2001 rok. (s.23)

Już w poniedziałek powinien nastąpić giełdowy debiut dwóch podmiotów powstałych z podzielonego Optimusa - Grupy Onet i Optimusa Technologie. Zdaniem analityków podział nie powinien znacząco wpłynąć na wycenę holdingu. (s.23)

PRAWO I GOSPODARKA

Amerykański koncern PSEG rozważa udział w prywatyzacji sześciu polskich wytwórców energii i dwóch grup dystrybutorów prądu. Obecnie PSEG finalizuje kupno Elektrowni Skawina i jest wśród inwestorów starających się o Stoen. (s.1)

Podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina podpisany został list intencyjny pomiędzy Budimeksem a zleżnym od Gazpromu Gas Oil dotyczący budowy podziemnych zbiorników gazowych w Kaliningradzie. Wartość robot szacuje się nawet na 120 milionów dolarów. (s.10)

Animex kupił od MSP pakiet 2,25 milionów akcji Ekodrobu za kwotę 3,2 miliona złotych. Stanowi to 21,23 procent kapitału zakładowego, uprawniającego do 14,71 procent głosów na walnym zgromadzeniu. (s.10)

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie dwóch pracowników Rafako oraz współpracujących z nimi pracowników domu maklerskiego działającego na WGT. Oskarżonym zarzuca się, że okradli raciborską spółkę na 400 tysięcy złotych. (s.10)

PARKIET

Jak wynika z informacji Parkietu, zarząd Elektrimu przesunął na środę podjęcie decyzji, czy zwołać NWZA, tak jak domaga się tego grupa akcjonariuszy skupiona wokół BRE. Pełnomocnicy warszawskiego holdingu prowadzą także negocjacje z przedstawicielami obligatariuszy. (s.2)

Zaproponowane przez KRRiTV ograniczenia w konsolidacji grup medialnych mogą zagrozić planom ekspansji firmom w rodzaju Agory i ITI Holdings. Zdaniem Agory zmiany te uniemożliwią rozwój polskich spółek medialnych. (s.3)

We wtorek zarząd Apeximu złożył do sądu wniosek o otwarcie postepowania układowego z wierzycielami. Spółka proponuje redukcję zobowiązań i rozłożenie ich spłaty w czasie lub zamianę wierzytelności na akcje. Szczegóły nie zostały ujawnione. (s.5)

PULS BIZNESU

MSP chce wcześniej niż planowano zerwać więzy z NFI. Pomysł popierają same fundusze, które chcą jak największego ograniczenia udziału Skarbu Państwa w interesach. Aby jednak zrealizować pomysł resortu, trzeba rozwiązać problem m.in. wynagrodzeń za zarządzanie. (s.4)

Hiszpańska Iberdrola nie przedłużyła oferty zakupu akcji ośmiu dystrybutorów energii tworzących grupę G-8. Może to być potwierdzeniem wcześniejszych spekulacji dotyczących nieudanych negocjacji firmy z załogą ośmiu spółek. (s.4)

Szwedzki Vattenfall zamierza renegocjować z MSP program inwestycyjny dla Elektrociepłowni Warszawskich (EW), do realizacji którego zobowiązał się, kupując spółkę od Skarbu Państwa. Prezes EW uważa, że część przedsięwzięć wewnątrz firmy można zastąpić inwestycjami zewnętrznymi. (s.5)

E. Leclerc, jeden z potentatów na poslkim rynku handlowym zamierza zainwestować w tym roku 200 milionów złotych w rozwój sieci handlowej w Polsce. Środki zostaną przeznaczone na budowę supermarketów. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane