PRZEGLĄD PRASY -- 26 stycznia

26-01-2001, 08:43

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek 26 stycznia:

RZECZPOSPOLITA

Do Polski przyjeżdża komisarz ds. pracy i polityki socjalnej UE Anna Diamantopoulou, aby przedstawić strategię tworzenia miejsc pracy w Polsce. Unia chce złagodzić negatywne skutki nieuknionej restrukturyzacji polskiej gospodarki. (s. B1)

Kierownicy niektórych urzędów pracy twierdzą, że środki przyznane im na opłacenie składek zdrowotnych na osoby bezrobotne, które nie posiadają prawa do zasiłku, są zbyt małe i mogą skończyć się już w marcu. Środki te wynoszą 600 milionów złotych, o 200 milionów złotych więcej niż w 2000 r. (s. B1)

Przyjęty wczoraj rządowy program przewiduje połączenie systemów energetycznych Polski i Litwy. Inwestycja będzie kosztowała 400 milionów euro i umożliwi transfer energii do Europy Zachodniej. (s. B2)

Ministerstwo Finansów zwiększyło planowany deficyt jednostek samorządu terytorialnego na koniec 2000 roku o 27 procent do 5 miliardów 84 milionów złotych. (s. B6)

GAZETA WYBORCZA

Przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych buntują się przeciw płaceniu od początku tego roku podatku od nieruchomości. Resort gospodarki odpowiada, że podatki ulegają zmianom. (s. 24)

Minister skarbu Andrzej Chronowski zapowiedział, że do końca stycznia zostanie podjęta decyzja, czy przeprowadzić w tym roku ofertę publiczną PZU. Ministerstwo przedstawi również rządowi do połowy lutego strategię prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. (s. 25)

Tempo wzrostu gospodarczego ustabilizuje się w 2000 i 2001 roku na poziomie czterech procent, ocenia Instytut Badan nad Gospodarką Rynkową. Spowoduje to wzrost bezrobocia. (s. 26)

PULS BIZNESU

Carcade Invest, firma z czołówki branży leasingowej, poszukuje inwestora, który znacznie podwyższy kapitał akcyjny firmy i sfinansuje transakcje za ponad 300 milinów złotych. (s. 4)

Prokom chce kupić producenta oprogramowania do ewidencji sieci telekomunikacyjnych. (s. 5)

Tras Tychy, producent stolarki okiennej, zamierza pozyskać w ofercie publicznej około 20 milionów złotych. Pieniądze przeznaczy na rozbudowę sieci sprzedaży i zasilenie kapitału obrotowego. (s. 10)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 26 stycznia