PRZEGLĄD PRASY -- 4 lutego

Dariusz Karolak
04-02-2002, 08:02

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 4 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Polscy negocjatorzy oceniają, że przystąpienie Polski do UE na warunkach, jakie proponują kraje "15" zwiększy tempo wzrostu gospodarczego w Polsce o 0,7-1 procent rocznie do 2005 roku. Dogonienie średniej rozwoju Unii zajmie jednak Polsce wiele lat. (s.A1 i B1)

Urzędy celne i skarbowe rozpoczęły zakrojoną na szerokoą skalę akcję kontrolną w firmach importujących leki. Twierdzą, że podmioty te w wyniku zawyżania cen naraziły budżet państwa na wielomilionowe straty. (s.B1)

Pełniący obowiązki prezesa Horteksu Tomasz Kurpisz powiedział, że każdy, kto chce cokolwiek znaczyć na polskim rynku mrożonek i soków, będzie musiał współdziałać z Horteksem. Dodał, że jest to tylko kwestia ceny, która musi być atrakcyjna dla akcjonariuszy. Wśród potencjalnych nabywców są: Sonda, Maspex i Chłodnia Zgoda. (s.B4)

Podczas ostatniego NWZA Pażura, akcjonariusze powołali do rady nadzorczej spółki przedstawiciela przyszłego inwestora branżowego, czyli Polskiego Konsorcjum Tytoniowego. Firma ta powoli przejmuje kontrolę nad Pażurem. (s.B4)

Przyjęcie przez polski zespół negocjacyjny unijnych norm dotyczących wolnego przepływu kapitału w odniesieniu do funduszy emerytalnych drugiego filaru powoduje, że wkrótce zniesiony będzie zakaz inwestowania przez nie powyżej pięcu procent zarządzanych aktywów w innych państwach OECD. (s.B5)

AIG Bank Polska chce w 2002 roku zwiększyć sprzedaż kredytów ratalnych i gotówkowych do 30 procent, pomimo przewidywanej trudnej sytuacji gospodarczej. W ubiegłym roku wzrost sprzedaży wyniósł 16 procenmt i był niższy od zakładanego. (s.B5)

W 2001 roku zysk BGŻ wyniósł 148,8 miliona złotych, czyli o 72 procent więcej niż rok wcześniej. Plan finansowy na 2002 rok zakłada uzyskanie ponad 180 milionów złotych oraz wzrost sumy bilansowej o 11,5 procent. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Gazeta dotarła do dokumentu rządowego "Plan działania 2002," dotyczącego zmian umożliwiających wdrożenie prawa UE i jego przestrzeganie. Nie wszystkie pomysły polskich władz znajdują jednak uznanie Komisji Europejskiej, krytykującej m.in. niekonkretność planu. (s.22)

W piątek rosyjski dziennik Kommiersant podał, że Łukoil, jeden z największych w Rosji koncernów naftowych, zamierza zbudować w Polsce sieć stacji benzynowych. Dziennik powołał się na wypowiedź dyrektora generalnego polskiego oddziału Łukoilu, Nikołaja Wałowa. (s.22)

W piątek NSA oddalił skargę członków zarządu Banku Wschodniego na uchwałę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) o nałożeniu na bank kary pieniężnej za ukrywanie złego portfela. (s.22)

PULS BIZNESU

Do końca roku Provimi przejmie akcje Rolimpeksu od dwóch spółek pracowniczych. Na koniec roku inwestor powinien mieć około 50 procent papierów spółki. Provimi nie przejmie jednak akcji od drobnych graczy. (s.3)

Wiceprezes GPW Piotr Kamiński powiedział, że Zarząd Elektrimu nie powinien zwlekać z terminem NWZA. W piątek BRE Bank poinformował, że wraz ze swoimi podmiotami zależnymi ma 10,63 procent akcji warszawskiego holdingu. (s.3)

Akcje mBanku, spółki detalicznej BRE Banku, trafią do obrotu publicznego w czwartym kwartale 2002 roku. Na rynek publiczny trafić może nawet do 49 procent walorów. Do końca stycznia 2002 roku klienci otworzyli w mBanku 203 tysiące rachunków, na których zdeponowali 1,15 miliarda złotych. (s.4)

Minister skarbu zażądał od związkowców z grupy G-8 wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie pakietu socjalnego. Decyzja o kontynuowaniu lub zatrzymaniu prywatyzacji ósemki dystrybutorów energii powinna zapaść po 15 lutego. (s.5)

Po nieudanym ubiegłym roku, Agencja Mienia Wojskowego zwiększy wyprzedaż majątku przejętego od wojska. Z szacunków wynika, że przychody ze sprzedaży nieruchomości wyniosą w tym roku 295 milionów złotych. Niewykluczone, że wzrosną nawet do 350 milionów złotych. (s.6)

Wygląda na to, że MSP ostro walczy o pozyskanie stronników na lutowe NWZA Ciechu. Resort ma już swojego człowieka w Ciech Inwestycje, spółce mającej 3,5 procent akcji Ciechu. Spółki zależne holdingu też mogą przejść na stronę MSP. (s.7)

Po raz kolejny rynek spekuluje o inwestorze strategicznym dla Oceanu. Tym razem jedna ze śląskich firm zajmujących się handlem paliwami miałaby objąć nowe akcje spółki za blisko 40 milionów złotych. Od czwartku kurs spółki wzrósł o 11 procent. (s.8)

Prywatyzacja Łmeatu, drugiego co do wielkości zakładu państwowego z branży mięsnej, znów została zawieszona. Nie na długo jednak. Już wkrótce MSP ogłosi kolejne zaproszenie do rokowań. (s.9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 4 lutego