PRZEGLĄD PRASY -- 4 stycznia

Krośnieńskie Huty Szkła "Krosno" S.A.
opublikowano: 04-01-2001, 08:42

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek 4 stycznia:

RZECZPOSPOLITA

Zadłużenie polskich przedsiębiorstw za granicą wyniosło na koniec września 24,862 miliarda dolarów i było o 873 miliony dolarów mniejsze niż w połowie roku, podał NBP na swoich stronach internetowych. Firmy niechętnie finansowały się za granicą, bo bały się gwałtownego osłabienia złotego. (s. B1)

Na najważniejszych polskich rynkach eksportowych już teraz odczuwalne są oznaki spowolnienia gospodarczego. Przedsiębiorcy jednak nie obawiają się pogorszenia koniunktury i po bardzo dobrym, dla większości firm 2000 roku także ten rok zapowiada się dla eksporterów obiecująco, wynika z wypowiedzi zebranych przez gazetę. (s. B1)

Warszawa jest nadal miastem najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów, wynika z rankingu, który opracował Intytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W porównaniu z poprzednim rankingiem zmniejszyła się różnica miedzy Warszawą, a Poznaniem. (s. B2)

Wczoraj rząd zaakceptował raport o pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcom w 1999 roku, z którego wynika, że otrzymali oni prawie 9,1 miliarda złotych czyli ponad 2,1 miliarda euro. Ogółem ze wsparcia skorzystało 75.471 beneficjentów. (s. B2)

Wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł w drugiej połowie grudnia 0,2 procent w stosunku do pierwszej połowy grudnia i jeden procent w stosunku do poprzedniego miesiąca, podał GUS. (s. B2)

Rada Ministrów wydała rozporządzenie, dzięki któremu PKP SA będą mogły uzyskać potwierdzenie, że posiadają grunty należące do skarbu państwa. Pozwoli to firmie szybciej pozbywać się zbędnych nieruchomości. (s. B2)

W ubiegłym roku pod względem udziału w obrotach giełdy dominował CDM Pekao SA, wynika z wyliczeń gazety. CDM Pekao zajęło również pierwsze miejsce w organizowanym przez gazetę szóstym rankingu domów maklerskich na rynku ofert publicznych. (s. B5)

GAZETA WYBORCZA

Większość sklepów odnotowala spadek sprzedaży wołowiny. Polacy, bojąc sie choroby Creutzfeldta-Jakoba, kupują inne rodzaje mięsa, szczególnie popularny stał się drób. (s. 14)

Lubelska fabryka samochodów dostawczych Daewoo Motor Polska wręczy po 15 stycznia wymówienia z pracy 912 pracownikom. (s. 16)

Rząd wczoraj przekazał Towarzystwu Finansowemu "Silesia" pakiet akcji Pekao SA i Lenteksu o wartości rynkowej 52,9 miliona złotych na ratowanie Huty Katowice, poinformował rzecznik rządu Krzysztof Luft. (s. 17)

PRAWO I GOSPODARKA

Stawki za przewóz towarów koleją wzrosły z początkiem stycznia średnio o osiem procent. (s. 4)

Oprocentowanie kredytów na cele gospodarcze powinno zmniejszyć się w ciągu roku o 3,15 procent, wynika z ankiety przeprowadzonej przez gazetę. (s. 1, 11)

Dwie trzecie spośród 35 ukazujących się w Polsce dzienników regionalnych jest własnością, albo jest powiązana z norweską Orklą Media lub z bawarskim Polskapresse. (s. 1)

PARKIET

Zmiana od pierwszego stycznia polskiego prawa, umożliwiająca obejmowanie przez zagraniczne firmy kontroli nad polskimi spółkami telekomunikacyjnymi może doprowadzić do dużych zmian na rynku, twierdzą analitycy zapytani przez gazetę. (s. 1, 3)

Niemiecki producent słodyczy Katjes Fassin oficjalnie wycofał się z inwestycji w Mieszka i sprzedał cały posiadany pakiet akcji tej spółki. Jednocześnie w firmę zaangażowali się kapitałowo DM Elimar oraz fundusz Górnośląski. (s. 4)

PULS BIZNESU

Ministerstwo Skarbu Panstwa ogłosiło wczoraj przetarg na sprzedaż od 10 do 70 procent akcji Zakładów Mięsnych Łmeat-Łuków. (s. 5)

TPSA przeznaczy na inwestycje do końca 2003 roku co najmniej 27 miliardów złotych. Priorytetem spółki będzie w tym okresie transmisja danych, Internet oraz telefonia komórkowa. (s. 6, 7)

Stocznia Szczecińska w tym roku zrealizuje zamówienia o łącznej wartości 425 milionów dolarów. W sumie w portfelu stoczni znajdują się projekty za 1,2 miliarda dolarów. (s. 10)

Zarząd Centrozapu prowadzi rozmowy z przedstawicielami Stalexportu na temat przejęcia 46 procent pakietu akcji Huty Szczecin lub wydzierżawienia należącej do niej odlewni. (s. 13)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krośnieńskie Huty Szkła "Krosno" S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / PRZEGLĄD PRASY -- 4 stycznia