PRZEGLĄD PRASY -- 5 sierpnia

05-08-2003, 08:02

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 5 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Wskazania barometru Rzeczpospolitej sięgnęły 1003,6 punktów. W ubiegłym tygodniu nastąpił wzrost wartości barometru o 0,4 punkta. Jego wskazówkę popchnęła do góry zwyżka WIG20 oraz spadek średniej ceny detalicznej benzyny bezołowiowej. (s.B2)

Po raz pierwszy od wielu lat przyszłoroczny kontyngent na import surowców do produkcji leków ma szanse wejść w życie od początku roku. Wynika to z faktu, że wchodzimy do Unii Europejskiej (s.B2)

Emisja od 5,5 do 6,6 miliona akcji planowana przez spółkę Parkiet Media SA wydawcę gazety Parkiet, zostanie najprawdopodobniej objęta przez TP Internet, dotychczasowego głównego udziałowca. Chce on sprzedać te spółkę w ciągu najbliższych dwóch lat i skoncentrować się na działalności internetowej. (s.B3)

Prezes KGHM Polska Miedź zapowiada, że na koniec roku spółka osiągnie co najmniej 200 milionów zysku. W pierwszym półroczu zysk wyniósł 188,9 milionów i był wyższy niż prognozowany. (s.B3)

Wczoraj generalny inspektor nadzoru bankowego podał, że wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł na koniec drugiego kwartału 2,1 miliarda złotych, czyli był nieznacznie wyższy niż rok wcześniej. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

W trakcie rozpoczynającego się dziś posiedzenia, senat zajmie się uchwaloną przez sejm ustawą o biopaliwach. Przewiduje ona, że już od października paliwa sprzedawane w Polsce będą zawierać przynajmniej 2,5 procent etanolu, a od początku przyszłego roku cztery procent. Według Gazety takich proporcji nie stosuje się nigdzie na świecie. (Gospodarka, s.1)

Po ubiegłorocznym kryzysie Bank Przemysłowo-Handlowy PBK podwoił swoje zyski. Po półroczu bank zarobił już 200 milionów złotych, czyli o ponad 70 milionów więcej niż w całym 2002 roku. Prezes banku Józef Wancer liczy, że tegoroczny zysk może sięgnąć nawet 400 milionów złotych. (Gospodarka s.3)

PARKIET

Jak napisał Newsweek, 15 maja najbliżsi współpracownicy prezesa Orlenu przekazali mediom nieprawdziwe informacje o spółce. Chcieli w ten sposób zaniżyć kurs akcji. Sprawę bada warszawska prokuratura. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, poszkodowani inwestorzy mogą się domagać od firmy wysokich odszkodowań. (s.1)

Dwaj główni akcjonariusze Hoopa sprzedali w ofercie publicznej tylko 166,3 tysięcy walorów. Objęli je drobni inwestorzy. W środę papiery trafią do obrotów na giełdzie, podobnie jak i prawa do nowych, kupionych przez gwarantów akcji. Instytucje zignorowały ofertę spółki. (s3)

Planowana emisja Kredyt Banku nie spotkała się z zainteresowaniem akcjonariuszy mniejszościowych spółki. Fundusze emerytalne na razie nie są zainteresowane zakupem papierów. (s.3)

W drugim kwartale Stalprofil wypracował prawie siedem milionów zysku netto. To kwartalny rekord spółki. Członkowie jej zarządu, którzy od końca kwietnia kupowali akcje, wiedzieli co robią. Kurs wzrósł od tego czasu o kilkaset procent. (s.3)

Szesnastu akcjonariuszy zarejestrowało na najbliższe walne Próchnika niewiele ponad pięć procent akcji. Najwięcej będą na nim miały do powiedzenia narodowe fundusze inwestycyjne z grupy PZU. Nadal nie wiadomo, kto odebrał gigantyczną podaż akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, jaka pojawiła się w ostatnich miesiącach. (s.5)

Nowa ustawa o finansach publicznych nie przewiduje sankcji za naruszenie jej przepisów. Możliwe więc, że urzędnicy będą mogli pozostać bezkarni. Rząd rozwiązał także problem transferów do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Zakwalifikował je do rozchodów budżetowych, czyli "pod kreskę". (s.6)

PULS BIZNESU

Do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) wpłynął protest złożony przez co najmniej jednego z oferentów, dotyczący warunków przetargu na dostawy dwóch miliardów metrów sześciennych gazu - wynika z nieoficjalnych informacji. Jak informował wczoraj Puls Biznesu, zwycięzcą przetargu została firma Sinclair. (s.4)

Resort finansów zaakceptował projekt ustawy górniczej, która zakłada między innymi oddłużenie branży. Jeśli zostanie ona przyjęta, jesienią kopalniom zostanie skreślone 18 z 26 miliardów długów. (s.5)

Według półrocznego raportu grupy Aviva, właściciela Commercial Union Polska, łączna wartość polskiego portfela życiowego i emerytalnego spadła w ciągu ostatniego roku z 382 do 336 milionów funtów. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Katarzyna Uciechowska; Redagował: Kuba Kurasz; Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 5 sierpnia