PRZEGLĄD PRASY -- 7 listopada

Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna
opublikowano: 07-11-2002, 08:17

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 7 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza ograniczyć prywatyzację dużych przedsiębiorstw energetycznych do trzech mniejszych elektrowni, jednej grupy zakładów energetycznych oraz publicznej oferty akcji Południowego Koncernu Energetycznego. (s.B1)

Pol-Mot Holding, większościowy akcjonariusz klubu piłkarskiego Legia Warszawa, rozmawia z PZU na temat sprzedaży swoich akcji. Do PZU zostało skierowane memorandum informacyjne, na podstawie którego firma może podjąć decyzję o zaangażowaniu w spółkę. (s.B1)

W środę zapewniono w Brukseli polskich negocjatorów, że UE nie dopuści do zapaści polskiego budżetu po przystąpieniu do Wspólnoty. Taką katastrofalną wizję, w przypadku gdyby Unia nie zmieniła warunków finansowych polskiego członkostwa, przedstawił we wtorek w Brukseli wicepremier Grzegorz Kołodko. (s.B2)

W środę, po konsultacjach z Komisją Europejską, główny negocjator Jan Truszczyński, powiedział, że Polska niemal na pewno uzyska zgodę od Unii na czasowe stosowanie zerowej stawki akcyzy na biopaliwo. (s.B2)

Elektrim w zamian za 2,4 miliona dolarów, które otrzymał od zarejestrowanej w Holandii spółki Emerita, zrzekł się wszelkich praw z akcji spółek telekomunikacyjnych, których akcjonariuszami są Poland Telecom Operators oraz PT Centrala. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie ma szans na spłatę całości zadłużenia ZUS wobec członków OFE w gotówce, co obecnie rozważa Ministerstwo Pracy. (s.23)

Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, główny akcjonariusz Górnośląskiego Banku Gospodarczego, poinformował, że rozważa sprzedaż akcji GBG jako jedną z opcji dalszej strategii wobec tego banku. (s.23)

PRAWO I GOSPODARKA

Od pierwszego dnia akcesji do Unii Europejskiej, Polska będzie gotowa do koordynowania systemów świadczeń społecznych i zdrowotnych z krajami Unii - twierdzi resort pracy. (s.7)

Warunki, na jakich swoje "antypodatkowe" obligacje emituje BZ WBK, nie są zbyt atrakcyjne dla inwestorów. Nie oznacza to jednak, że papiery o tej konstrukcji, jakie mają zamiar zaoferować również Pekao oraz BIG BG, nie znajdą nabywców. (s.10)

PARKIET

PKN Orlen chce powiększyć się o część wydobywczą. Będzie szukał takich możliwości przede wszystkim na Wschodzie. Zbigniew Wróbel, prezes spółki, uważa, że najlepiej zrealizować ten pomysł poprzez współpracę z polskimi partnerami. (s.1)

Ponad 201 milionów złotych straty poniosła po trzech kwartałach Telefonia Dialog, zależna całkowicie od KGHM. Odbije się to niekorzystnie na wyniku skonsolidowanym miedziowego koncernu. Wynik zostanie opublikowany 14 listopada. Prezes KGHM przewiduje, że czwarty kwartał będzie trudny i spółka może ponieść stratę. (s.3)

Zmiany w statucie, jakie zostaną przeprowadzone na dzisiejszym walnym Stoczni Gdynia, oznaczają powrót tej firmy pod kontrolę państwa. Rząd chce pomóc poprzez zwiększenie gwarancji na kredyty na budowę statków. (s.6) Od pierwszego dnia obecności Polski w Unii Polacy będą mieli prawo do świadczeń zdrowotnych, np. we Francji czy Niemczech, finansowanych z funduszu zdrowia. Będą także mogli otrzymywać emeryturę z Polski za pośrednictwem instytucji państwowych w kraju, w którym aktualnie będą mieszkać. (s.7)

PULS BIZNESU

Wielu producentów może upaść, bo rząd spóźnia się z wprowadzeniem norm Unii Europejskiej na wyroby przemysłowe, a jednocześnie nie zabiega o okres przejściowy. (s.3)

Nie zakończony jeszcze proces zamiany długu na akcje Netii fatalnie odbija się na bieżących wynikach firmy. Po trzech kwartałach strata netto wynosi już 823 mln zł. (s.3)

Ernst Jansen, członek zarządu Eureko odpowiedzialny za inwestycje w Polsce, twierdzi, że Zdzisław Montkiewicz, prezes PZU, wypowiada nieprawdziwe opinie na temat Eureko i jego roli w polskim towarzystwie. Zdaniem Jansena nie widać przełomu w negocjacjach z resortem skarbu i dlatego konieczna jest procedura arbitrażowa. (s.4)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / PRZEGLĄD PRASY -- 7 listopada