PRZEGLĄD PRASY -- 8 czerwca

MOSTOSTAL ZABRZE - HOLDING S.A.
08-06-2001, 08:55

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie w piątek 8 czerwca z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Nowelizując ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych Sejm zlikwidował rezerwę uwłaszczeniową. Z powodu tej rezerwy 230 polskich firm miało problemy z prywatyzacją. (s. B1)

W czwartek nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki Wydawcy Prasy (WP), która wspólnie z francuską grupą Hachette Distribution Service ubiegała się o kupno akcji Ruchu, postanowiło że spółka zostanie rozwiązana. (s. B1)

W maju zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami przedsiębiorstw, pogorszyła się koniunktura w przemyśle. Malała produkcja, zwłaszcza na eksport, i rosły zapasy, choć jednocześnie odnotowano zmniejszenie kosztów, poprawę sytuacji finansowej, a także stabilizację poziomu zamówień. (s. B2)

Prezydent Warszawy Paweł Piskorski proponuje współpracę w finansowaniu budowy metra pomiędzy władzami miasta, a prywatnymi inwestorami. Dzięki temu rocznie na metro będzie można przeznaczać po 400 milionów złotych, a w 2010 roku Warszawa będzie miała dwie linie metra. (s. B3)

Trzy z pięciu działających w TPSA central związkowych żądają od prezesa spółki wstrzymania zwolnień pracowników w obawie, że w tym roku w firmie może stracić pracę nawet 10 tysięcy osób. (s. B4)

W 2000 roku posiadanie co najmniej jednej bankowej karty płatniczej deklarowało 16,9 procent ogółu dorosłej ludności kraju, wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej. (s. B5)

Polska w ciągu 10 lat stanie się jednym z głównych rynków ubezpieczeniowych w Europie, uważają eksperci z międzynarodowej agencji ratingowej Standard&Poor's. (s. B5)

GAZETA WYBORCZA

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podpisał nową koncesję dla Radia Zet. Jest ważna przez siedem lat i podobnie jak koncesja RMF FM, nie zawiera możliwości rozczepień programowych czy reklamowych. (s. 18)

W Polsce jest jeszcze miejsce co najmniej tysiąc nowych stacji benzynowych, zaś do 2010 roku zużycie benzyny i oleju napędowego wzrośnie o blisko 40 procent, wynika z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. (s. 20)

W czwartek Sejm przyjął pilny rządowy projekt nowelizacji ustawy o łączności, który pozwoli Poczcie Polskiej utrzymać monopol na rynku usług pocztowych. (s. 21)

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zamierza zostać współwłaścicielem spółki Xtrade, platformy handlu elektronicznego. (s. 21)

PRAWO I GOSPODARKA

Konsorcjum ośmiu banków udzieliło kredytu LG Petro w wysokości 21 milionów euro. Bank wykorzysta te środki na bieżącą działalność. (s. 7)

W ciągu kilkunastu dni Tonsil zamierza przedstawić szczegóły planu naprawczego, powiedział gazecie rzecznik prasowy spółki. (s. 11)

PARKIET

Prezes Agory Wanda Rapaczyński twierdzi, że spółka jest zainteresowana wejściem w biznes telewizyjny, ale w tej chwili nie ma konkretnych planów. (s. 1, 3)

Niezależny Operator Międzystrefowy (NOM) zamierza skierować do sądu pozew o odszkodowanie przeciw TPSA. NOM zarzuca TPSA, że nie uruchomiła, wbrew ustaleniom, punktu styku z siecią NOM. (s. 1)

Elektrim nie podjął jeszcze wyboru między ofertami Deutsche Telekom i Vivendi. W piątek upływa termin ważności oferty Niemców. (s. 2)

PULS BIZNESU

Hypovereinsbank Bank Hipoteczny wyemituje listy zastawne we wrześniu 2001 roku. Wartość emisji wyniesie około 60 milionów złotych, a nie, jak wcześniej zapowiadano, 225 milionów złotych. (s. 3)

Ministerstwo skarbu planuje, że w tym roku w drodze bezpośredniego przekształcenia wojewodowie doprowadzą do prywatyzacji 321 przedsiębiorstw państwowych, a w przyszłym 231. (s. 4)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MOSTOSTAL ZABRZE - HOLDING S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / PRZEGLĄD PRASY -- 8 czerwca