PRZEGLĄD PRASY --9 sierpnia

POLNORD Spółka Akcyjna
opublikowano: 09-08-2002, 08:18

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 9 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Jeśli Rafineria Gdańska (RG) będzie wkrótce sprywatyzowana, a PKN Orlen rozpisze przetarg na dostawy ropy, rola cypryjskiej spółki J&S w imporcie tego surowca do Polski zostanie znacząco ograniczona. Nie powinno to jednak spowodować znaczących zmian cen paliw na polskich stacjach. (s.A1, B1, B2)

Jest szansa, że już wkrótce osoby, które w ramach trzeciego filaru przystąpią do powszechnego programu emerytalnego, będą mogły odliczyć od podatku 19 procent wydatków poniesionych na opłacenie składek, nie więcej jednak niż 228 złotych rocznie. Same programy emerytalne powinny zostać uproszczone. (s.B1)

Dziś w punktach skupu należących do Agencji Rynku Rolnego (ARR) rozpoczyna się dodatkowych skup zbóż z dopłatami. To skutek wtorkowej decyzji rządu o przyspieszeniu skupu planowanego na jesień. W czwartek rozdzielono pulę 300 tysięcy ton na poszczególne województwa. (s.B2)

Po raz kolejny, ale tylko na jeden dzień, sąd rejonowy odroczył decyzję w sprawie zatwierdzenia układu dla Netii Holdings SA. Pod koniec czerwca za układem przewidującym umorzenie 91,3 procent należności głosowali wierzyciele mający 95 procent objętych nim długów. (s.B3)

Obniżka płac o 2,5-5 procent oraz w każdym tygodniu wolny piątek mają pomóc Daewoo-FSO w zdobyciu środków na uruchomienie produkcji eksportowej. (s.B4)

Sąd gospodarczy w Warszawie ogłosił upadłość giełdowego Oceanu. Władze spółki mają dzisiaj zdecydować, czy będą odwoływać się od decyzji sądu czy starać się o układ upadłościowy. W czwartek, w chwili zawieszenie obrotu na GPW, kurs akcji wzrósł o 33 procent. (s.B4)

Polkomtel, operator drugiej co do wielkości sieci komórkowej - Plus GSM, miał w drugim kwartale blisko 1,2 miliarda złotych przychodów i 100 milionów złotych zysku netto. Prezes firmy, Jarosław Pachowski, powiedział, że nie martwi się o rozwój rynku, choć jest sceptyczny co do możliwości osiągnięcia 50-procentowej penetracji komórek w 2004 roku. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Gazeta zastanawia się, czy oddając rosyjskiemu Łukoilowi kontrolę nad Rafinerią Gdańską (RG), Polska nie straci jednocześnie kontroli nad Naftopolem, terminalem, który uzależnia kraj od dostaw ropy ze Wschodu. W najbliższych dniach rząd powinien ocenić "ryzyko polityczne" sprzedaży 75 procent akcji RG konsorcjum Rotch-Łukoil. (s.19)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zwróci się do Urzędu Zamówień Publicznych o zgodę na wyłonienie firmy kolczykującej bydło w procedurze pozaprzetargowej. Rozpoczęcie akcji kolczykowania jest niezbędne, by system IACS zaczął działać w 2004 roku. (s.20)

Ministerstwo Finansów rozważa rozszerzenie od 2003 roku instrumentarium zarządzania płynnością budżetu państwa m.in. o lokaty w bankach komercyjnych - poinformował Piotr Marczak, wicedyrektor departamentu długu publicznego resortu. (s.20)

TPSA wprowadza program, który zapewni pracę niemal wszystkim zwalnianym pracownikom pionu sieci. Program ten ma przynieść operatorowi 100 milionów złotych oszczędności w skali pionu. (s.21)

Udział kredytów zagrożonych przyznanych przez banki polskim przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym wzrósł w pierwszym kwartale do 20 procent - podał Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego. Oznacza to, że istnieje niebezpieczeństwo, iż co piąta złotówka pożyczona przez banki może już nigdy do nich nie wrócić. (s.25)

Po lipcowej apokalipsie na GPW, wartość majątku zarządzanego przez OFE jest już tylko o blisko cztery procent większa od sumy składek przekazanych funduszom przez ZUS od początku ich działalności. Bessa na giełdzie uderza więc w przyszłych emerytów. (s.25)

Jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych - Merrill Lynch - obniżył prognozy wyników Pekao SA i Prokomu. Ich akcje tanieją mocna od kilkunastu dni. (s.25)

PRAWO I GOSPODARKA

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wszczął postępowanie administracyjne przeciwko TPSA. Spółce grozi kara pieniężna w maksymalnej wysokości trzech procent zeszłorocznych przychodów, które wyniosły 17,3 miliarda złotych. (s.3)

PARKIET

Ciech chce zostać inwestorem strategicznym w trzech Polfach - Tarchomin, Warszawa i Pabianice. Jeżeli nie kupi akcji od MSP, nie wyklucza przejęcia powstałego na ich bazie holdingu farmaceutycznego po jego debiucie na GPW w 2004 roku. Sam Ciech może wejść na giełdę już w przyszłym roku. (s.1)

Konsorcjum złożone z Enterprise Investors (EI) i zarządu firmy Agros-Fortuna ma wyłączność na za zakup 90 procent udziałów producenta soków od giełdowego Agrosu. Po transakcji EI, który posiada już 23 procent kapitału innego producenta soków - Sondy, chce doprowadzić do fuzji obu spółek. Za dwa lata firma może trafić na giełdę. (s.3)

PULS BIZNESU

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę inwestycji w Walcownię Rur Jedności (WRJ). Skarb Państwa i jego spółki zaangażowały w ten projekt około 500 milionów złotych. Tymczasem udziałowcy i kredytodawcy coraz częściej zadają sobie pytanie, czy inwestycję w ogóle warto kończyć. Na jej fiasku najwięcej straci budżet. (s.3)

Kontrolnym pakietem udziałów w spółce Europlakat zainteresowanych jest sześć firm. Wśród inwestorów branżowych wymienia się Agorę, która w czwartek potwierdziła zamiar ogłoszenia wezwania na AMS i może zdominować rynek reklamy zewnętrznej. Do drzwi Europlakatu pukają jednak także fundusze. (s.4)

BGŻ zarobił w pierwszym półroczu niespełna połowę tego, co tym samym okresie roku ubiegłego. Resort skarbu usprawiedliwia spółkę, tłumacząc, że jest to efekt szukania przez nią nowego miejsca na rynku i przygotowania do prywatyzacji. O debiucie na giełdzie w 2002 roku bank może jednak, zdaniem PB, zapomnieć. (s.6)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLNORD Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu