Czytasz dzięki

Przelot elektrycznego samolotu nad Kanałem La Manche

opublikowano: 10-07-2015, 13:59

Zasilany jedynie akumulatorami samolot przeleciał nad kanałem La Manche. Historycznego wyczynu dokonał pilot Didier Esteyne.

Stworzony przez Airbusa samolot E-Fan przeleciał w piątek z Lydd Airport w hrabstwie Kent do francuskiego Calais. Zajęło mu to ok. 40 minut. Jeszcze w piątek maszyna ma dokonać większego wyczynu, polecieć z Calais do Anglii i z powrotem. 

youtube

Oblatany w marcu ubiegłego roku, dwumiejscowy E-Fan ma rozpiętość 9,5 metra i wysokość 2 metrów. Jego silnik o mocy 60 kW jest zasilany systemem akumulatorów litowo-polimerowych składającym się ze 120 cel. Didier Esteyne mówił, że lot tą maszyną przypomina latanie szybowcem z powodu ciszy, która mu towarzyszy.

Airbus twierdzi, że E-Fan to pierwszy samolot elektryczny, który przeleciał nad Kanałem La Manche. Kilka godzin przed tą maszyną nad kanałem przeleciał  inny Francuz, Hugues Duval, w samolocie o napędzie elektrycznym Cricri. Airbus uważa jednak, że jego przelot się nie liczy, bo maszyna nie startowała samodzielnie.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane