Przepisy, które weszły w życie

Aneta Królak
opublikowano: 02-06-1999, 00:00

Przepisy, które weszły w życie

Dziennik Ustaw nr 43 z 14.05.99

- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 maja 1999 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych.

Od dnia 15 maja 1999 r. odsetki ustawowe ustala się w wysokości 21 proc. w stosunku rocznym.

- Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Przepisy określają jedynie warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i związane z nimi urządzenia budowlane oraz ich usytuowanie. Spełnienie wymagań, przy zachowaniu przepisów Prawa budowlanego, dotyczy bezpieczeństwa użytkowania, nośników i stateczności konstrukcji, bezpieczeństwa z uwagi na możliwość wystąpienia pożaru i ochrony środowiska z uwzględnieniem ochrony przed nadmiernym hałasem, wibracjami, zanieczyszczeniami powietrza, wody i gleb. Nie obejmują warunków, jakim odpowiadać powinny autostrady płatne i drogowe obiekty inżynierskie.

Dziennik Ustaw nr 44 z 15.05.99

- Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 1 kwietnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Przepisy dotyczą wszystkich pojazdów uczestniczących w ruchu. Nie obejmują jedynie pojazdów specjalnych lub używanych do celów specjalnych przez służby państwowe i cywilne oraz pojazdów zabytkowych, tramwajów i trolejbusów. Pojazdy zarejestrowane za granicą, a znajdujące się na terenie RP, powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r.

- Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 1 kwietnia 1999 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań pojazdów zabytkowych i pojazdów marki „SAM” co do zgodności z warunkami technicznymi, wzorów dokumentów związanych z tymi badaniami oraz jednostek upoważnionych do przeprowadzania tych badań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aneta Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przepisy, które weszły w życie