Przeprowadzka Polfy do strefy

Spółka z grupy Jerzego Staraka rozpoczyna wielki projekt farmaceutyczny w Ożarowie Mazowieckim

Polfa Warszawa wyprowadzi się do Duchnic w gminie Ożarów Mazowiecki. Tym samym potwierdziły się doniesienia „PB” sprzed niemal roku.

GRUBY PORTFEL:
Jerzy Starak, właściciel
Polpharmy,
w ostatnich latach
nie szczędzi pieniędzy
na inwestycje.
Za Polfę Warszawa
zapłacił blisko
900 mln zł, a nie
była to jego jedyna
akwizycja. [FOT. WM]
Zobacz więcej

GRUBY PORTFEL: Jerzy Starak, właściciel Polpharmy, w ostatnich latach nie szczędzi pieniędzy na inwestycje. Za Polfę Warszawa zapłacił blisko 900 mln zł, a nie była to jego jedyna akwizycja. [FOT. WM]

— Spółka ZFP Inwestycje dostała zezwolenie, w którym zobowiązała się wydać 266 mln zł i stworzyć 35 miejsc pracy w zakładzie farmaceutycznym. To zezwolenie na pierwszy etap inwestycji, podstawowy projekt, który obejmuje zakup działki i budowę hali. Wkrótce wydamy drugie zezwolenie, w którym spółka określi wydatki m.in. na licencje, bo w tym przemyśle to istotna pozycja — mówi Marek Indyk, szef Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE).

Jeszcze zarobią

O wyprowadzce Polfy Warszawa mówiono, zanim trafiła do grupy Polpharma, której właścicielem jest Jerzy Starak, jeden z najbogatszych Polaków. Stary zakład produkcyjny Polfy stoi dziś na kilkuhektarowej działce na terenie warszawskiej Woli. Ten teren, z racji wielu biurowców i planowanej drugiej linii metra, od dawna jest na celowniku deweloperów. Za przeprowadzką przemawiało więcej argumentów. Zdaniem ekspertów branży farmaceutycznej, ze względów logistycznych prowadzenie produkcji w centrum Warszawy jest z roku na rok coraz trudniejsze, a nowy zakład będzie bardziej efektywny — produkcyjnie i kosztowo.

— Prowadzenie fabryki w centrum miasta to absurd, a inwestycja, choć bardzo duża, bez problemu powinna się Polpharmie zwrócić. Podejrzewam, że działka, na której stoi stołeczna fabryka Polfy kosztuje więcej — uważa Zdzisław Sabiłło, ekspert ds. rynku farmaceutycznego w Pharma Business Administration.

Owoce, zboże i pelet

ZFP Inwestycje to jedna z sześciu firm, które dostały zezwolenie na działalność w tarnobrzeskiej strefie.

— W Kraśniku, zagłębiu malinowym, powstanie zamrażalnia owoców. To inwestycja Wiesława Pyśniaka, lokalnego biznesmena. Jej wartość to 5,5 mln zł — mówi Marek Indyk.

W Orłach, w okolicach Przemyśla, chce inwestować Wipasz, producent pasz i mięsa z kurczaka. Spółka weszła dwa lata temu do Warmińsko-Mazurskiej SSE, gdzie za 150 mln zł zbudowała ubojnię drobiu.

— Wipasz wyda 17 mln zł i zatrudni 12 osób w zakładzie zajmującym się skupem, czyszczeniem, suszeniem i magazynowaniem zbóż — wyjaśnia Marek Indyk.

Orły nie cieszyły się zainteresowaniem inwestorów, ale to się zmieniło, gdy oddano ostatni odcinek A4, do której od strefowych terenów jest pół kilometra. W Rymanowie, w pobliżu Jasła, kolejną inwestycję w TSSE planuje Pol-Panel. Poprzednie zezwolenie spółka dostała na inwestycję w produkcję stolarki. Teraz inwestuje w produkcję peletu drzewnego, czyli odpadu. To projekt za 1 mln zł, dzięki któremu przybędą trzy etaty.

Jest osiem, będzie…

Są też dwa projekty, dla których tarnobrzeska strefa została poszerzona w Radomiu: Global Cosmed i Precision Machine Parts Poland (PMPP) z grupy ITM. Pierwsza spółka wyda 20 mln zł, druga 20,5 mln zł. Giełdowy Global Cosmed chce zbudować linie technologiczne, które pozwolą zmniejszyć koszty o 5-10 proc. i powiększyć magazyn. Specjalizujące się w obróbce aluminium, stali, stali nierdzewnej i żeliwa PMPP zamierza zrealizować projekt do końca 2015 r. Obie spółki obiecują 30 dodatkowych etatów, co w przypadku producenta kosmetyków oznacza wzrost zatrudnienia do 139 osób, a producenta maszyn — do 193. W tym roku tarnobrzeska strefa wydała osiem zezwoleń. Firmy deklarują w nich 355 mln zł inwestycji i utworzenie 136 miejsc pracy.

— Mamy jeszcze 20 procedur, które powinny zakończyć się przed 1 lipca. To będzie bardzo dobry rok. Jeden z najlepszych — uważa Marek Indyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przeprowadzka Polfy do strefy