Przerwana dobra passa spółek z GPW

DI
17-11-2008, 07:11

W trzecim kwartale spadł łączny zysk spółek giełdowych. Ostatni raz było tak w IV kwartale 2006 r.

Trzeci kwartał przerwał passę rosnących zysków spółek giełdowych. Dramatu jeszcze nie ma, bo sporo firm sprostało oczekiwaniom. Niestety, w wielu spółkach pojawiły się duże straty, których dawno nie widzieliśmy. Zsumowane zyski wszystkich spółek okazały się dużo niższe niż rok temu. Takiego zjawiska nie było od czwartego kwartału 2006 r., gdy łączne zyski spadły o 30 proc.

To na razie początek trendu, bo dopiero w IV kwartale w rezultatach firm w pełni uwidocznią się skutki kryzysu finansowego.

— Będzie ciężko. Widać, że koniunktura pogarsza się w spółkach przemysłowych, usługowych i w handlu. Słabo jest w branży deweloperskiej, która ciągnie w dół część branży budowlanej — ocenia Michał Marczak, dyrektor zarządzający departamentu analiz DI BRE Banku.

Zsumowany wynik netto 310 spółek (bez banków), które pierwsze przedstawiły raporty z trzeciego kwartału, okazał się niższy o 37,22 proc. niż rok temu. Wynik mocno zniekształciły dużo słabsze rezultaty gigantów surowcowych — Orlenu, Lotosu, PGNiG oraz KGHM. Po odrzuceniu tych rezultatów łączny zysk pozostałych spółek (bez banków) spada o niecałe 18 proc.

Przed nami wyniki czwartego kwartału, w których kryzys finansowy powinien się o wiele bardziej uwidocznić niż w trzecim. Kluczowe dla całego rynku mogą się okazać wyniki sektora bankowego.

— Wyniki czwartego kwartału banków nie musza być tragiczne. Zagrożenie wynikające z odpisów na rezerwy mogą zniwelować rosnące marże — uważa Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Wiele banków w IV kwartale obroni jeszcze dość dobre rezultaty. Prawdziwe problemy wynikające z kryzysu finansowego oraz spowolnienia gospodarczego wyjdą na jaw dopiero w I kwartale 2009 r. Sezon publikacji tych raportów przypadnie na maj.

— Czwarty kwartał powinien okazać się okresem przejściowym do wyraźniejszego spowolnienia. Z kolei pierwszy kwartał to już zupełnie nowa rzeczywistość — test prawdy dla sektora — dodaje Marcin Materna.

Więcej w poniedziałkowym "PB"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przerwana dobra passa spółek z GPW