Przestajemy się bać kryzysu

JAROSŁAW ANTONIK
opublikowano: 22-10-2012, 00:00

Ten rok przyniósł inwestorom wiele negatywnych infor- macji o kryzysie w strefie euro, osłabienia tempa wzrostu PKB w Chinach, które przerodziły się w lęki o twarde lądowanie tamtejszej gospodarki, wreszcie — przyszły obawy o konsekwencje amerykańskiego klifu fiskalnego.

Chociaż rozwiązanie problemów Eurolandu potrwa jeszcze sporo czasu, to temat ten traci na znaczeniu. Podobnie jest w przypadku chińskiej gospodarki. Jest to zapewne związane z ostatnimi wydarzeniami. W Europie są to działania polityków i banku centralnego wykazujące dużą determinację do utrzymania integralności strefy euro. W Chinach jest to spadająca inflacja pozwalająca na łagodzenie polityki monetarnej oraz wprowadzenie różnych elementów stymulujących gospodarkę. Można oczywiście nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wszystkie te zabiegi działają. Na poparcie tezy przytoczyłbym jednak wskazania bardzo łatwego w użyciu narzędzia analitycznego — pozwala ono śledzić liczbę zapytań o dane hasło w jednej z popularniejszych wyszukiwarek internetowych. Od tygodni wyraźnie spada liczba zapytań o kryzys w strefie euro, grexit czy China hard landing. Liczba zapytań o fiscal cliff nadal rośnie. Tu pewnie trzeba jednak poczekać do zakończenia wyborów w USA.

Niektórzy z szukających informacji i opinii w internecie to inwestorzy. Spadek ich zainteresowania kryzysem jest zapewne zbieżny ze spadkiem poziomu lęku, co w konsekwencji powinno przełożyć się na wzrost ich apetytu na ryzyko. Można więc oczekiwać, że wkrótce zacznie rosnąć liczba zapytań o „fundusze inwestycyjne”, która na razie notuje swój historyczny dołek. Najwięcej zapytań było w 2007 r.

Materiał ma charakter promocyjny i nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego ani rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe. Inwestycja w fundusze wiąże się z ryzykiem, fundusze nie gwarantują osiągnięcia celu inwestycyjnego. Przed inwestycją należy zapoznać się z dokumentami funduszu, które są dostępne na www.kbctfi.pl W/w propozycja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

JAROSŁAW ANTONIK

członek zarządu KBC TFI S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAROSŁAW ANTONIK

Polecane